Priznao da uvozi sumnjiv vosak i prodaje na našem tržištu. Pčelari ljuti na kolege, zovu inspekciju

 ≫ 
  • 3

U video snimku je prikazan samo deo snimljenog materijala koji sadrži razgovore sa nekoliko proizvođača satnih osnova proizvoda od pčelinjeg voska koji je u Srbiji doživeo potpunu industrijsku proizvodnju i već sada na tržištu Srbije za korist pčelara u odgoju pčela ima više od 30 mašina i vlasnika za serijsku proizvodnju ovog proizvoda.

Pri tom, evidentna je pojava velikog broja proizvođača koji ordiniraju i prodaju svoje proizvode preko društvene mreže Fejsbuk, a bez adekvatne odnosno nikakve kontrole nadležnih za proizvodnju proizvoda životinjskog porekla koji se daljom preradom upotrebljava za uzgoj životinja(pčela) i u ljudskoj ishrani.

Ekspanzija neregistrovanih proizvođača proizvoda Satna osnova je počela pre 5-6 godina i upravo paralelno sa njihovom pojavom bila je pojava zimskih gubitaka pčelinjih zajednica, pa i smanjenje broja košnica,  a samim tim i broja registrovanih pčelinjih gazdinstava-pčelara, upozoravaju u Udurženju.

I ako smo do skora bili prvi u svetu u odnosu broja košnica po glavi stanovnika zasigurno smo taj primat poslednjih par godina izgubili, smatraju u Udruženju.

- Ako je naš broj registrovanih pčelara bio nešto preko 23 hiljade u poslednjoj godini je taj broj oko 16 hiljada. Mi kao udruženje, čiji je osnovni statutarni cilj očuvanje medonosne pčele u Srbiji obraćamo pažnju, istražujemo uzroke koji utiču i dovode do  ugrožavanja zdravlja pčela i rapidnog opadanja njenog broja u našoj zemlji. Sva naša zapažanja i nepravilnosti koje uočimo na terenu beležimo video snimcima koje predstavimo javnosti u našoj pčelarskoj Fejsbuk grupi, a i medijima kako bi se i šira javnost upoznala sa detaljima - kažu u Udruženju.

Uvoz voska stranog porekla je preveliki, šta se uvozi, na koji način i za koje namene nije nam poznato ali zasigurno se ne uvozi kao pčelinji vosak za proizvodnju Satnih osnova u pčelarstvu, dodaju.

Pčele, ujed pčela, najbolnija mesta Foto: Marija Raca

Po samom priznanju jednog od učesnika u filmu "Pčelinji vosak, šta to beše" inače renomiranog proizvođača i prerađivača pčelinjeg voska saznajemo da se upravo vosak dobijen kompezacijom u razmeni robe crkvene galanterije između domaće firme i firme iz Rusije njihov vosak plasira na našem tržištu. Sa druge strane drugi proizvođač u filmu navodi da nikako ne koristi i ne kupuje uvozni vosak već se samo bavi preradom domaćeg voska od pčelara govori da za upotrebu u izradi satnih osnova u pčelarstvu niko ne može da obezbedi potrebne papire dozvolu za tako nešto i da je to zabranjeno?!

Jedan drugi proizvođač po sopstvenom priznanju već  čitavu deceniju prodaje na tone satnih osnova od pčelinjeg voska pčelarima u Srbiji.

- Ono što nas je navelo da se javimo na oglas i snimimo celokupni razgovor sa ovim proizvođačem satnih osnova pored pritužbi pčelara na kvalitet je i cena koju je navela u svom oglasu. I ako je cena čistog pčelinjeg voska kod nas u otkupu od 80 do 1.000 dinara, ovaj proizvođač i pored cene u otkupu ima računicu da vosak preradi i gotov proizvod prodaje pčelarima po ceni sada već 750 dinara?

Njega  i njegove proizvode nećete videti na pčelarskim sajmovima, niko nikada nije upoznao gazdu-vlasnika proizvodnje satnih osnova a na skupovima u Vrnjačkoj Banji koje organizuje asocijacija profesionalnih pčelara par godina unazad od pčelara iz Vrnjačke Banje i okoline niko ne zna gde je ta radionica za izradu satnih osnova, ističu oni.

- Sve nam jasno ukazuje da pored svih problema oko uvoza i prerade pčelinjeg voska na našem tržištu imamo i fantomsku firmu koja uveliko plasira svoje proizvode bez RS broja ili APR matičnog broja - navode.

- U poslednjih nekoliko godina stradanja pčelinjih zajednica su velika i upravo se poklapaju sa pojavom ovog proizvoda i ovog proizvođača pa mi iz udruženja Sačuvajmo pčele otvoreno sumnjamo da su upravo te supstance od ovog proizvođača glavni krivac za pomor pčela u Srbiji kao i zagađenje pčelinjeg voska koje pčelari pri zameni daju i drugim proizvođačima i tako se vosak zagadi i kod drugih proizvođača i prerađivača - kažu u Udruženju.

- Kao predsednik udruženja Sačuvajmo pčele dužan sam da obavestim sve nadležne organe da se utvrdi odgovornost ovog lica u proizvodnji i prodaji proizvoda životinjskog porekla kao i da li on posluje u crnoj zoni, na sta osnovano sumnjamo da je tako. Ko zapravo stoji iza oglasnih brojeva telefona i lažnih profila, pri tom zarađujući ogromnu količinu novca i nanosi štetu pčelarstvu i pčelama Srbije!? - kaže Dejan Marković.

"Pčelinji vosak šta to beše"  je film udruženja koji je objavljen nekoliko dana nakon održanog državnog pčelarskog sajma u Beogradu, a u organizaciji Saveza pčelarskih organizacija Srbije , na sajmu je po službenoj dužnosti inspekcija uprave za veterinu obišla sve izlagače i prodavce satnih osnova od pčelinjeg voska i uzela uzorke satnih osnova na ispitivanje kvaliteta.

Video: Pčele se rojile oko korner zastavice a Brazilci ih sve divljački potrovali

(Telegraf Biznis)

Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Đeka

    14. februar 2020 | 15:00

    Kada nestanu pčele u Srbiji mi ćemo se opametiti, ali će biti kasno. Bez pčela nam nema života. Godinama ne vidjam pčele da lete, a živim u malom gradu.

  • Milorad

    14. februar 2020 | 17:12

    Namnožila se gamad, jednako, kao u celoj privredi. I ne od juče. SPOS i pored maksimalne angažovanosti je nemoćan, jer izostaje očekivana aktivnost inspekcijskih organa, ili je u nedovoljnoj meri njihov rad, te za mešetarenja mesta na pretek.

  • Mira

    6. mart 2020 | 19:07

    U neuredjenoj drzavi ocekivati, da neko zastiti pcelarstvo tesko je. Zasto ne objavite ime admirala koji to radi. Kod nas je sve bez imena i adrese, pa ko onda da stane svemu tome na put. Pcela je svetinaja, a tome treba profit, i sta. Pcelari ne prepoznaju pravi vosak.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>