Vanredno stanje oštetilo povrtare, ali stiže pomoć Vlade: "Bacili smo 65 odsto zelene salate"
![povrće povrće](https://xdn.tf.rs/2019/12/17/vegetables-7521531280-460x0.jpg)
Za poljoprivrednike je tokom vanrednog stanja bio pravi izazov da se izbore sa zabranom kretanja kako bi obradili njive i zasade.
Najveću štetu pretrpeli su povrtari, jer i ono što su odgajili - nisu mogli da plasiraju zbog zabrane kretanja i zatvaranja zelenih pijaca.
Porodica Dragačevac iz Lunovog sela kod Užica godinama se bavi povrtarstvom. Pod plastenicima imaju 20 ari ranog povrća, najviše zelene salate, a tu su i jagode, paprika, krastavac, dok na otvorenom gaje kupus i krompir.
Kažu da su oko dve trećine zelene salate bacili tokom vanrednog stanja, jer nisu mogli da isporuče ni prodavnicama, niti ponude na pijaci.
- Zelene salate smo bacili 10.000 glavica, a prodali smo 5.000. Plastenik, koji je stigao, čeka ista sudbina zbog zabrane kretanja. Vreli dani, salata će da sazri i da satrune - žali se Radoljub Dragačevac.
Dosta bolje je prošao Dragan Cvijović, koji svoje proizvode plasira za izvoz i u velike markete koji nisu zatvarani tokom vanrednog stanja. Glavna kultura, jagode, stiže ovih dana na berbu.
- Iz plastenika nemamo neke ozbiljnije količne i prodajemo po preprouci i prijateljima. Ove jagode na otvorenom stižu za branje za dvadesetak dana i po najavama neće biti problema sa izvozom - kaže Cvijović.
Za one poljoprivrednike koji su pretrpeli štetu u prethodnom periodu, ublažavanje mera i ponovno otvaranje zelene pijace u Užicu daje nadu da bar u narednom periodu neće biti tolike štete sa novim kulturama.
- Najviše smo tu plasirali robu, a sad ide nova kultura. Šteta je već učinjena sa ranim povrćem - navodi Dragačevac. Ipak, pomoć će, kažu užički poljoprivrednici, stići.
Vlada Srbije je usvojila Uredbe o novčanoj pomoći i o finansijskoj podršci poljoprivrednim gazdinstvima kroz olakšan pristup korišćenju kredita u otežanim ekonomskim uslovima usled pandemije.
Preko Uprave za agrarna plaćanja, poljoprivrednicima je na raspolaganju 2,6 milijardi dinara, a konkretno za povrtare opredeljeno je 25 dinara po kvadratnom metru upisane površine pod gajenjem povrća u zaštićenom prostoru, a najviše do 90.000 dinara.
Video: Poljoprivreda ne sme da se zaustavi: Zemlja se obrađuje uprkos vanrednom stanju i korona virusu
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Koliko je bojkot velikih trgovinskih lanaca bio uspešan?!
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Rola 54
Ako je sve moralo da se baci zašto država noje otkupila i podelila gradjanima kroz pakete. Ako može da se deli so šećer pirinač brašno i ostalo mogli su da podele i salate voće pa da obeštete ljude a ne da se baci. Sve šro se delilo neko morao da plati tako i salate bi se platile i svo bi bili zadovoljni. Sada nam ostaje da platimo nešto što nismo iskoristili.
Podelite komentar
Haha
Em bacili salatu em potrosili na prskanje.Steta.
Podelite komentar