• 1

Od malina do svinjetine: Prodor srpskog izvoza, sledeća stanica su Vijetnam i Indonezija

Ministar poljoprivrede kaže da je ceo Persijski zaliv snažno zainteresovan za naše proizvode

  • 1
Maline, voće Foto: Pixabay

Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović kaže da je rast izvoza srpske poljoprivrede za poslednje dve godine iznosio čak 50 odsto, i da je prošla godina završena sa 4,2 milijarde dolara prihoda od izvoza.

Nedimović je rekao da je naša poljoprivreda, posle više od 30 godina, ponovo ušla na najzahtevnija svetska tržišta, a među njima i na visokoplatežna, poput Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), Bahreina, ali i Indije i Kine, i da se uskoro otvaraju vrata Vijetnama i Indonezije.

- Tržište Ujedinjenih Arapskih Emirata i zemalja Bliskog istoka je najekskluzivnija platforma za srpsku hranu. Tamo smo uveliko ušli sa voćem, poput jabuka i malina, ali ništa manje ne očekujem ni od junećeg i jagnjećeg mesa - rekao je Nedimović.

Dodao je da je sada ceo Persijski zaliv snažno zainteresovan za naše proizvode i da su, kako je rekao, ozbiljne količine junećeg mesa krenule i put Libana. Objašnjavajući zašto nam je zanimljivo tržiste Vijetnama, rekao je da je ova zemlja od 80 miliona stanovnika zainteresovana za kupovinu svinjskog mesa iz Srbije.

- Ukoliko tu otvorimo vrata, srpski uzgajivači svinja će otvoriti novo poglavlje za našu zemlju u tom sektoru - rekao je i dodao da, što se svinjskog mesa tiče, "tu imamo dobre razloge da verujemo da ćemo osim tržišta Vijetnama ponovo otvoriti i tržište Evropske unije i Kine".

Nedimović je istakao da je Indija zanimljiva kao destinacija za izvoz našeg voća i naveo da je u ovu zemlju za manje od pola godine otišlo skoro 40 pošiljaka, a samo u poslednja tri meseca oko 800 tona. Govoreći o mogućnostima izvoza voća - posebno bobičastog - u SAD, ministar poljoprivrede kaže da se u ovu zemlju već uveliko izvozi naše voće i to ne samo borovnice, već i maline.

Ukazao je, međutim, da je problem što je to tržište na kome se u ogromnoj meri nalaze borovnice iz Južne Amerike, što je za naše proizvođače dodatno otežavajuća okolnost.

Video: Čokoladna krofna ide u zaborav: Oko 110 evra vam treba da doživite zlaćanu eksploziju u ustima

(Telegraf Biznis)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • milano

    25. mart 2021 | 12:14

    Malina otkupna cena 150 DIN a prodajna evo u italy 125 gr pakovanje 2.30 e znači neko od naših izvoznika se obogatio,evo poznajem dosta njih na jugu Srbije zasejali su maline jedne godine cena 200 DIN druge 80 troškovi ogromni ljudi su digli ruke od tog posla neisplativo država ne garantuje cenu!

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>