• 0
 ≫ 

Počela 59. po redu "Oplenačka berba": Uskoro finansijska pomoć za rekonstrukciju Kraljevske vinarije

 ≫ 

Realizacija projekta rekosntrukcije i adaptacije vinarije koštaće oko 200 miliona evra

  • 0

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je danas Kraljevsku vinariju u Topoli, gde se održava tradicionalna manifestacija "Oplenačka berba".

U poslednjih pet godina smo podigli za 55 odsto broj vinarija u našoj zemlji, 22.000 hektara je pod rodnim vinogradima i taj broj mora da se poveća, naveo je Vučić na početku obilaska.

- Najviše uvozimo iz Severne Makedonije. Država mora da daje subvencije za vinare. Pred nama nisu laki dani, a ja bih ovde rekao da je srpski čovek uvek umeo da gaji i čuva, a, kada je potrebno, da štiti i brani svoju otadžbinu. Ovde u Karađorđevom mestu, važno je da kažemo da ćemo uvek da brinemo o svojoj zemlji, o novim naraštajima i da baš briga o grožđu i vinu pokazuje ljubav prema Srbiji - pojasnio je, a zatim spomenuo nove investicije u ovom kraju:

- Mi za Topolu planiramo nekoliko važnih stvari i veliki novac da uložimo. Oko milion evra za sekundarnu vodovodnu mrežu, još oko milion za uređenje centra grada - pešačku zonu, da Kraljevu vinariju obnovimo brže i da rešimo imovinsko-pravni problem koji danas postoji. Posebno je važan auto-put "Vožd Karađorđe", koji će da spoji Mladenovac i Lazarevac sa Aranađelovcem. Normalno je da radimo puteve dok je još lepo vreme. Gužve su velike, standard je veliki, sve je više automobila. Spojićemo Šumadiju sa Beogradom iz svih pravaca.

Za rekonstrukciju vinarije 200 miliona evra

Predsednik je obećao da će država pomoći finansijski realizaciju projekta rekosntrukcije i adaptacije vinarije, koja će koštati oko 200 miliona evra.

Direktor Regionalne agencije za razvoj iz Kragujevca Nenad Popović je, predstavljajući plan radova predsedniku Vučiću, rekao je da će cena biti 200 miliona evra i da se ne traži ni dinar iz budžeta Srbije, jer će posao biti finansiran uz pomoć Ministarstava za evropske integracije, Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija i Delegacije EU u Srbiji.

On je obavestio predsednika da se Udruženje vinara Šumadije, koje broji 46 članova, angažovalo da pomogne i već je obnovilo manji deo prostora i kupilo laboratoriju u kojoj se eksperimentiše sa proizvodnjoim vina iz autohtone sorte grožđa prokupac.

- Radimo sa njima da bismo stvorili identite naše Šumadije i Srbije. Neophodno je da se interveniše na objektu, jer je decenijama zapuštan, tako da preti rušenje krova i svega ostlaog. Radi se o programu za unapređenje turizma i kulturnog nasleđa - rekao je Popović.

Objasnio je da će biti rekonstruisana čitava zgrada uz proširenje salom u kojoj će turisti degustirati vina, prostorom za pakovanje vina, prodavnicom i restoranom ukupne površine 1.100 kvadratnih metara.

- Radi se o 1.400 kvadratnih metara krova koji najviše ugrožava objekat i sve to po zahtevima Zavoda za zaštitu spomenika kulture. Traže da obnovu radimo po tehnologijama od pre 100 godina, a završetak radova se očekuje 2023. godine - rekao je Popović.

Vučić je ipak najavio da će država pomoći, mada je ocenio da su radovi skupi.

- Neka daju iz evropskih fondova koliko mogu, ostatak ćemo mi da damo, samo nije jeftino. Ne znam zašto košta 1.600 evra po kvadratu - začudio se Vučić.

Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom značajan za srpska vina

Predsednik je obavešten da je 2007. kada je osnovano Udruženje vinara Šumadije u njemu bilo pet-šest vinarija, a da ih danas ima 46 ukupno, na šta je Vučić odgovorio da su Šumadija i Fruška gora postali centri vinarstva u Srbiji.

On je rekao da ima proizvođača u Šumadiji koji prave odličan prokupac i da je to vino naša velika šansa u izvozu.

- Ako završimo kako treba Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom, onda naša vina na tom tržištu sa 30 odsto nižom cenom mogu da imaju dobar prolaz, posebno što je tržiste ogromno - rekao je Vučić

Primetio je da naši vinari napreduju u kvalitetu i da su u regionu samo neki proizvođači za nijasnu ispred nas po kvalitetu, ali svi ostali nisu.

- Mi ćemo da zadržimo sajam vina u okviru Otvorenog Balkana zauvek u Srbiji i sledeće godine ćemo da imamo još viš izlagača i kupaca - najavio je Vučić.

Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović rekao je da je vino koje je izvezeno u Kinu sa Fruške Gore postiglo cenu šest do sedam evra po flaši, dok se u Rusiji prodaje po 3,4 evra.

Predsednika Vučića dočekali su ministar poljoprivrede, šumarstva i vododprivrede Branislav Nedimović, predsednik opštine Topola Vladimir Radojković, vladika šumadijski Jovan i narodni poslanik Dragan Jovanović.

Trodnevna manifestacija "Oplenačka berba" održava se ovog vikenda 59. put u Topoli i ima privredno-turistički karakter.

U okviru nje održava se i Sabor izvornog narodnog stvaralaštva, kao i brojna takmičenja i izložbe tradicionalnih gastronomskih specijaliteta, vina i rakije.

Ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić juče je svečano otvorila 59. Oplenačku berbu i tom prilikom ocenila da je ova manifestacija jedna od pet najznačajninih i najposećenijih u Srbiji i važna je za promociju vinskog turizma.

Jedna od najstarijih vinarija u Srbiji

Kraljeva vinarija jedna je od najstarijih vinarija u Srbiji i podigao je kralj Aleksandar I Karađorđević 1931. godine kao jednu od najsavremenijih vinarija Balkana i primer ostalim vinarijama kako se uzgaja i spravlja najkvalitetnije vino.

Dugo nije bila u funkciji da bi od 2007. godine ponovo počela da proizvodi vina isključivo iz sopstvenih zasada.

U vinariji se proizvode bela vina: Sauvignon blanc, Pinot blanc, Chardonnay, a od crvenih Suveren (Cabernet sauvignon), saopštili su iz vinarije.

U sklopu vinarije nalazi se i muzejska postavka i originalna jedinstvena vinoteka, po kojoj je Kraljeva vinarija sa Oplenca veoma prepoznatljiva.

Jedinstvena kolekcija vina na Balkanu iz doba Karađorđevića čuva se više od osam decenija na 12 metara dubine u kraljevskom podrumu na Oplencu.

Vinoteka, čini oko 280 flaša, koja nisu na prodaju zbog amaneta kralja Aleksandra, koji je u dvorskim knjigama ostavio zaveštanje da se "nikada ne prodaju, već da budu ostavljena za istoriju".

Vina u ovoj kolekciji nalaze se pod ključem na drugom nivou ispod zemlje i smeštena su iza rešetaka na metalne police.

Najstarije je "žilavka" iz 1931. godine, a najmlađe vino staro je 55 godina, a veruje se da su neke od ovih boca lično arhivirali srpski kraljevi.

Vina su u flašama izrađenim u tri veličine, sa utisnutim kraljevskim grbom u staklu.

Vina iz Kraljeve vinarije osvajala su, tokom proteklih godina, brojne prestižne nagrade za kvalitet na sajamskim i izložbenim vinaskim manifestacijama u zemlji.

Video: Obraše se vinogradi gore s krova zgrade: Da li ekološka arhitektura postaje stvarnost?

(Telegraf Biznis)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>