Njegov posao odbijaju mnogi da rade, ali Ivan ne odustaje: "Mladima to više nije privlačno, ali ja ovo želim"

D. J.
D. J.    
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Iz dana u dan sve je manje istarskih ovaca, a Ivan Šolić ih ima 72. Svaku prepoznaje i svakoj zna ime. "Ova je Regica, Lara..." Mladi uzgajivač želi da bude jedan od onih koji će istarsku ovcu spasiti od izumiranja.

- Želeo sam da se posvetim životinjama koje pripadaju našem području i da im obezbedim opstanak - objašnjava mladi uzgajivač Ivan Šolić.

Međutim, crveni alarm zvoni već godinama. Sada je, kažu, krajnji trenutak, jer broj istarskih ovaca drastično opada iz godine u godinu. Prošle godine bilo ih je 1.200, a danas je taj broj prepolovljen. Tek 600 ovaca u matičnom stadu drži ovu autohtonu rasu u životu.

- Istarska ovca je, hajde da kažemo, žrtva globalizacije, turizma i celokupne situacije. Mladima to više nije privlačan posao niti toliko isplativ, ne može se više zaraditi kao nekada - napominje Vedran Macan, predsednik Udruženja uzgajivača istarske ovce Istrijanka, prnosi Dnevnik.hr.

Sve je manje onih koji žele da se bave uzgojem istarske ovce. Svake godine odustane jedan ili dva uzgajivača. Danas ih je tek sedmoro.

Udruženje pokušava da privuče nove članove donirajući im određeni broj ovaca. Posle nekoliko godina dobijene životinje vraćaju se u sistem. Županija za svako povećanje stada do 20 novih grla isplaćuje 150 evra po ovci.

Pomoć traže i od države.

- Da se tim uzgajivačima koji bi ih držali isplaćuje novac da se time bave i da budu obavezni to da rade, da imaju neku sigurnost - ističe Macan.

Ovako, upozorava, vrlo brzo i lako možemo ostati bez istarske ovce, dela istarske tradicije i identiteta.

(Telegraf Biznis)

Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>