
Cene hrane u Hrvatskoj otišle u nebo: Najskuplji meso i ulje, suša "otvara novi strah"
Cene hrane u Hrvatskoj približile su se u junu najvišem nivou u dve godine, budući da je skok cena mesa i biljnih ulja nadjačao znatno jeftiniji šećer i žitarice, pokazao je u petak izveštaj agencije UN-a za hranu i poljoprivredu (FAO).
FAO‑v indeks cena korpe osnovnih prehrambenih proizvoda iznosio je u junu 128,0 bodova i bio je za 0,5 odsto viši nego u maju. Njegova vrednost se tako ponovo približila najvišem nivou u dve godine, od 128,2 boda, koji je dostignut u aprilu.
U odnosu na prošlogodišnji jun cene su bile više za 5,8 odsto.
Najviše su u maju poskupela biljna ulja, za 2,3 odsto, uz više cene palminog, repičinog i sojinog ulja zbog pojačane potražnje u sektoru biogoriva.
Cene suncokretovog ulja blago su pak smanjene zbog pojačane proizvodnje u crnomorskom regionu.
Cene mesa takođe su znatno porasle, za 2,1 odsto, dostigavši novi najviši nivo otkad FAO objavljuje podatke, jer je snažno poskupljenje govedine, svinjetine i ovčetine ponovo nadjačalo pad cena mesa peradi.
Mlečni proizvodi poskupeli su u junu za 0,5 odsto, budući da je ograničena ponuda u Okeaniji i EU i kontinuirano visoka potražnja u Aziji drugi mesec zaredom podigla cene putera na najviši nivo otkad FAO objavljuje podatke.
Šećer je pak znatno pojeftinio u junu, četvrti mesec zaredom, i to za 5,2 odsto u odnosu na maj, uz pad cena na najniži nivo od aprila 2021, pod uticajem očekivanja da će rod šećerne trske u Brazilu, Indiji i na Tajlandu, vodećim proizvođačima, biti izuzetno dobar s obzirom na povoljne vremenske uslove i veće zasejane površine.

Znatno su u šestom mesecu ove godine pale i cene žitarica, za 1,5 odsto na mesečnom nivou, što odražava oštar pad cena kukuruza, drugi mesec zaredom, zbog obilne ponude iz Argentine i Brazila. Pšenica je pak poskupela zbog bojazni da bi suša mogla da ugrozi rod u Rusiji, SAD i pojedinim delovima EU.
Još sredinom juna, pre toplotnog talasa, FAO je prognozirao da će zbog povoljnih vremenskih uslova proizvodnja pšenice u EU ove godine porasti za 13 odsto.
Rizik visokih temperatura
U odvojenom izveštaju o ponudi i potražnji na tržištu žitarica FAO je blago podigao procenu globalne proizvodnje žitarica u ovoj godini, na 2,925 milijardi tona, što je novi najviši nivo otkad objavljuju podatke.
To bi značilo da bi porasla za 2,3 odsto u odnosu na prošlu godinu.
Iako su ukupni izgledi za pšenicu, kukuruz i pirinač poboljšani, iz agencije napominju da bi prognozirano vruće i suvo vreme u pojedinim ključnim regionima moglo da utiče na proizvodnju, posebno kukuruza.

Svetska potrošnja žitarica trebalo bi u sezoni 2025/2026. da poraste za 0,8 odsto, na 2,898 milijardi tona, procenjuje FAO.
Zalihe žitarica trebalo bi na kraju tekuće sezone, u julu naredne godine, da budu veće za 2,2 odsto nego na njenom početku i da iznose, prema procenama agencije, 889,1 milion tona.
Svetska trgovina žitaricama trebalo bi pak u novoj sezoni da poraste za 1,2 odsto, na 486,9 miliona tona, uz pojačan izvoz pšenice i pirinča i blag pad obima trgovine kukuruzom, predviđa FAO.
(Telegraf Biznis/Poslovni.hr)
Video: Još testiranje u tunelima pa sledi otvaranje: Završena deonica autoputa od Pakovraća do Požege
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Milos
Kod nas je samo kafa poskupela sa 190 dinara na 240 dinara,to je oko 25% pa nisam video tekstove o krizi nego samo o napretku. Da ne spominjemo druge namirnice...
Podelite komentar