
Katastrofa za voćare: Mraz i grad desetkovali srpsku šljivu, ostalo jedva 40 odsto roda
Sušna godina i ekstremni vremenski uslovi uzeli su danak srpskoj poljoprivredi. Rod voća i povrća prepolovljen je u odnosu na prošlu godinu, dok cene na tržištu beleže rekordne vrednosti.
- Berba je počela, a mi nemamo ukupno oko 40 odsto roda. Rani mrazevi i gradonosni oblaci su uzeli svoj danak i višestruko smanjili prinose. Prošle godine su otkupljivači birali i po krupnoći i po kvalitetu, ove godine uzimaju sve, samo da ima šljive. Kod većine je jako slabo rodila. Zbog sve češćih vremensikih neprilika razmišljam i da smanjim površine pod šljivom, kaže za RINU voćar Đorđe Marković.
Posle svih klimatskih nepogoda koje su pogodile naše poljoprivrednike, bilo je očekivano da otkupne cene rastu, posebno jer je dosta vrsta voća deficitarno na tržištu.
- Kod šljive je situacija vrlo kritična zbog nekoliko mrazeva u periodu cvetanja. Prve cene sorte lepotica već dostižu 100 dinara po kilogramu, što pokazuje koliko je rod ugrožen i deficitaran - kaže Miloš Vujsić, agroekonomista.
Prema njegovim rečima, malinari ove godine ne ističu cenu kao ključni problem, već brinu kako da uopšte proizvedu rod u ovakvim uslovima i strahuju za prinose i naredne sezone.
Problemi nisu zaobišli ni povrtare - visoke temperature iznad 35°C dovele su do uništavanja cvetova i smanjenog prinosa. Proizvodnja kornišona prošle godine već je bila ugrožena, a slični problemi se nastavljaju i kod drugih povrtarskih kultura.
- Čak i kod gajenja svetski priznatih hibrida, visoke temperature ozbiljno otežavaju oplodnju, što se direktno odražava na prinose i stabilnost proizvodnje - upozorava Vujsić.
(Telegraf Biznis/RINA)
Video: Ponos Srbije! Polja crvenog zlata snimljena dronom
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.