Ivan je pedeset godina proveo sa konjima: Industrija konjskog mesa u Hrvatskoj raste ali on ih ne gaji za to
Naviše mesa se izvozi u Italiju
Pedeset godina svog života, Ivan Ivanuš iz Galovca pored Bjelovara proveo je sa konjima. Nekada je sa njima orao, vozio svatove kočijom a sada, njih dvadesetak, uzgaja uglavnom za rasplod.
- Morate ih imati više ako želite da ostvarite neku dobit. Ako imate malo onda nemate ništa ali, u stvari, najviše je ljubav. Ljubav je u pitanju. Da nema toga ne bi bilo ničega - priča Ivan.
Kaže da ima dovoljno konja i za rasplod i za meso kao da je imao sreću poslednjih godina jer za meso nije prodao ni jednog konja. Uzgajanje konja za njega nije samo posao već i način života.
- Rastanak je težak. Evo, ovu kobilu imam dvadesetpet godina i ne znam kako bi se sada rastao od nje, ali jednog dana ćemo morati da se rastanemo. Ne znam ni sam...Imam sedamdesetsedam godina ali oni mi daju neku snagu, kada sam sa njima - govori Ivan.
Podsticaj od oko 400 evra po grlu kao i podsticaj za pašnjak povećali su broj konja u Hrvatskoj a sve više ih se uzgaja za izvoz.
- Naše životinje su prepoznate na tržištu, njihov kvalitet. To nisu isluženi konji, koji su negde služili pa su potrođeni zbog starosti ili nego drugo razloga. To su konji koji su uzgojeni na ekološkim pašnjacima, na slobodi, u najboljim uslovima, što Evropa gleda - kako je životinja živela. To meso ima svoju cenu - kaže Mato Čačić, načelnik u ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Iz resornog ministarstva podržavaju dalji rast uzgoja konja.
Pre tri decenije bio je na rubu opstanka a sada su se, zahvaljujući uzgajanju konja, mnogi zadržali u ruralnom kraju.
Predsednik Središnjeg saveza za uzgajivača hrvatskog posavca Mijo Latin navodi da populacija ove sorte konja sada broji gotovo 10 hiljada grla kao i da se poslom bavi 850 uzgajivača.
Najveći broj konja sa ovih pašnjaka završi u Italiji gde je njihovo meso izuzetno cenjeno. Nalazi se na drugom mestu po konzumaciji mesa u Evropi, odmah iza Belgije.
- Izvezemo oko 10 hiljada grla. Slovenija izveze viša konja nego Hrvatska a ona ima pet puta manje konja. Zapravo, deo naših konja ode u Sloveniju pa ih oni izvoze u Italiju. Nama je želja da u izvoz ide što manje a da što više ostane ovde, da se preradi. Ovo je ekološko meso, ekstr akvalitetno - navodi Miško Šklempe predsednih Sredinjeg saveza udruženja uzgajivača hrvatskog hladnokrvnjaka.
U Hrvatskoj tek u nekim delovima zemlje postoji navika konzumiranja konjskog mesa, a jedna od njih je Istra, navodi HRT.
(Telegraf Biznis)