Momo Kapor, Luka Ćelović i Bristol: Kako su se voleli Hercegovci i Savamala
Baš kao što se u Beogradu vekovima unazad susreću Sava i Dunav, tako su mu i brojne ličnosti dolazile u zagrljaj kako bi ostvarili svoje snove. Među njima se ističu dva ponosita Hercegovca koji su, svaki na svoj način, zadužili grad u koji su bili zagledani i zaljubljeni do kraja života.
Osim istog porekla, Moma Kapora i Luku Ćelovića povezuje i velika ljubav koju su gajili prema Savamali i njenom arhitektonskom dragulju – hotelu Bristol – u kom su voleli da provode vreme. Sagrađen 1912. godine na osnovu ingeniozne zamisli čuvenog srpskog arhitekte Nikole Nestorovića, u neposrednoj blizini monumentalne Beogradske zadruge, hotel Bristol je od nastanka bio centar mondenskog života u prestonici, ali i vesnik preobražaja Beograda u modernu evropsku metropolu.
Nakon mnogo godina propadanja, ovaj simbol zrele faze beogradske secesije doživeo je renesansu i zahvaljujući kompaniji Belgrade Waterfront zasijao je sjajem koji je nekada davno opčinjavao poznatog umetnika i pisca, kao i čuvenog dobrotovora i zadužbinara iz Trebinja.
-Bristol je napravljen zahvaljujući Luki Ćeloviću koji je došao u Beograd sa jednim metalnim dinarom, kao dete koje je otac poslao na službu da bi postao zanatlija. On je od tog dinara napravio čitavo bogatstvo i hotel u koji je dolazio svakog dana da popije kafu, ali uvek sa svojim šećerom, jer je tako bilo jeftinije. To je Momo kasnije istraživao i pisao je mnogo o Luki, jer je bio ponosan na svoje hercegovačko poreklo - podseća Ljiljana Kapor, supruga slavnog slikara i književnika, na malo poznate priče iz bogate istorije Savamale.
-Kao predsednik Beogradske zadruge, Luka Ćelović je od ovog kvarta hteo da napravi evropski deo grada i da ga istakne kao njegov najlepši deo. To su prepoznali i brojni umetnici, pa samim tim i Momo Kapor, koji je mnogo voleo reke i priobalni deo Save. Sećam se da je uvek govorio kako je Savamala jedan od najlepših delova Beograda - podvukla je ona.
Pored hotela The Bristol Belgrade, Savamalu će uskoro krasiti i Bristol Residences, odnosno premijum stanovi sa Bristol pečatom kvaliteta, u kojima će stanari moći da osete nostalgični duh starog Beograda u modernom ruhu. Bristol Residences kompleks stanova biće sagrađen iza slavnog hotela, u neposrednom dodiru sa Svetonikolskim parkom, čija obnova uskoro kreće, a osim bazena, unutrašnjeg dvorišta, podzemnog parkinga i Residential Club-a, stanarima će nadohvat ruke biti i metro stanica u zaleđu Savskog trga na kojoj će se ukrštati prve dve linije podzemne železnice.
Na taj način, Bristol Residences na savršen način će spojiti stari sa novim duhom prestonice i predstavljaće novi arhitektonski biser u srcu Savamale, a svi oni koji žele da stvore nasleđe za budućnost u srcu Savamale to mogu da učine na Prodajnom danu 29. maja u The Bristol Belgrade.
-Beograd je u ideji koja oplođava svet gde god da se prenese njegov duh. On je u nekom vicu, u slučajnom gestu, u urođenoj ležernosti sa kojom se primaju pobede i porazi, tamo gde je jedinica za merenje stila – šarm - misli su Moma Kapora zabeležene u njegovoj knjizi "Halo, Beograd". Pred tim šarmom nisu ostali imuni ni čuveni gosti Bristola, poput članova porodice Rokfeler ili šahovskog velemajstora Garija Kasparova. Nestorovićevo remek-delo će ga sačuvati u vremenu koje dolazi i ponovo će diktirati puls prestoničkog života. Baš kao u ona romantična vremena s početka 20. veka.
(Telegraf.rs/PR)