ISTORIJSKI USPEH: Srpski srednjoškolac Viktor osvaja Severni pol na ruskom nuklearnom ledolomcu!

E. B.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Atommedia

Na svečanoj ceremoniji održanoj u moskovskom muzeju „ATOM”, zvanično su proglašeni pobednici sedme sezone međunarodnog naučno-obrazovnog projekta „Ledolomac znanja”, koji se organizuje uz podršku ruske državne korporacije „Rosatom”. Među odabranim finalistima koji će u avgustu ove godine krenuti na jedinstveno putovanje do Severnog pola nalazi se i srpski srednjoškolac Viktor.

U ovogodišnjem međunarodnom formatu takmičenja učestvovalo je oko 5.000 talentovanih učenika uzrasta od 14 do 16 godina iz celog sveta – uključujući vršnjake iz Jermenije, Belorusije, Brazila, Indije, Kine, Turske, Mađarske, Egipta i Južne Afrike. Za Srbiju i još nekoliko država, učešće u ovoj ekspediciji predstavlja istorijski događaj, jer će njihovi mladi građani po prvi put stupiti na najseverniju tačku Zemlje na ovaj način.

„Za mene je ovo velika sreća i važan iskorak. Ponosan sam što ću moći da predstavljam Srbiju na ovako velikom međunarodnom događaju. Mislim da upravo ovakvi trenuci pomažu da shvatimo čime zaista želimo da se bavimo u životu“, izjavio je Viktor povodom ovog istorijskog uspeha.

Put do Severnog pola kroz tri kruga selekcije

Međunarodni odabir počeo je 5. maja i sastojao se od tri eliminacione faze. U prvom krugu učenici su odgovarali na pitanja iz zahtevnog naučnog kviza koji je testirao njihovo znanje iz prirodnih nauka, nuklearne energije i istorije osvajanja Arktika. Druga faza bila je edukativna i sastojala se od serije stručnih vebinara o naprednim tehnologijama Rosatoma, bezbednosti arktičke plovidbe i ulozi nuklearne energije u globalnoj ekonomiji.

Na osnovu bodova, iz svake zemlje je izdvojeno po 10 najboljih koji su u finalu predali kreativne radove na temu „Kako nuklearne tehnologije danas menjaju svet”. Radove je ocenjivao međunarodni žiri sastavljen od vrhunskih stručnjaka iz nuklearne industrije, nauke i prosvete, među kojima su bili zvaničnici Ministarstva prosvete RF, instituta za istraživanje Arktika, kao i Dmitrij Kuzmicki, oficir sa nuklearnog ledolomca „Tajmir”.

Naučni kamp na palubi nuklearnog džina

Pobednike na palubi ledolomca „50 godina pobede” očekuje intenzivan naučni i obrazovni program. Sa njima će raditi vodeći ruski i svetski stručnjaci, a predavanja, laboratorijski eksperimenti i master-klasovi biće usmereni na tehnologije budućnosti.

Rusija je trenutno jedina zemlja na svetu koja poseduje funkcionalnu flotu nuklearnih ledolomaca, kojom upravlja preduzeće „Atomflot” (deo korporacije Rosatom). Ova preduzeća strateški ulažu u obrazovanje mladih kroz projekte poput „Ledolomca znanja”, sa ciljem popularizacije nauke i razvoja budućih inženjera i istraživača na Severnom morskom putu, najkraćoj pomorskoj ruti između Evrope i Azije.

Prvi Srbin na nuklearnom Ledolomcu

Viktor upisao je svoje ime u istoriju kao prvi srednjoškolac iz Srbije koji će se ukrcati na gigantski ruski nuklearni ledolomac „50 godina pobede“ i krenuti u ekspediciju ka samom vrhu planete. U konkurenciji od oko 5.000 talentovanih učenika iz 22 zemlje sveta, mladi srpski predstavnik uspeo je da prođe rigoroznu trofaznu selekciju i obezbedi mesto među svetskom naučnom elitom koja u avgustu kreće put Severnog pola.

(Telegraf Biznis)