Izumitelj plastičnih kesa bio bi zapanjen: Ono što je trebalo da spase planetu, danas je guši
Do kraja osamdesetih godina, plastične kese su preuzele globalno tržište od papirnih
Danas se susrećemo sa brojnim ekološkim problemima. Reke su zagađene, seča šuma je u punom jeku, a svuda oko nas u prirodi često nalazimo plastični otpad. Baš gde je taj otpad nalazi se na stotine plastičnih kesa, a verovali ili ne, upravo one stvorene su sa jednim ciljem - da spasu planetu.
Švedski inženjer Sten Gustaf Tulin stvorio je ove kese 1959. godine, a kako danas tvrdi njegov sin, da je živ, Tulin bi verovatno bio šokiran onim što su kese postale.
Plastične kese stvorene su kao alternativa papirnim kesama, koje su nekada smatrane lošim za okolinu jer su one posledica seče šuma. Plastične kese su takođe bile i mnogo jače od papirnih, što je značilo, u teoriji, da bi mogle da se koriste više puta.
Ipak, jednokratna upotreba plastike u jednom trenutku je doživela pravi bum, pa je sada konzumiranje ovog plastičnog materijala jedna od najvećih pretnji za svetko more.
Raul Tulin, Stenov sin rekao je za BBC, rekao je da bi njegovom ocu ideja da ljudi jednostavno ove kese bace bila bizarna.
- Uvek je nosio u svom džepu plastičnu kesu. Znate na šta vas danas ohrabruju, da nosite svoje torbe u prodavnicu, pa on je to radio još sedamdesetih i osamdesetih, sasvim prirodno, jer, pa, zašto ne biste? - rekao je on.
Kese koje je dizajnirao Šveđanin patentirala je kompanija "Seloplast" i do sredine šezdesetih zamenile su upotrebu papirnih u Evropi. Do 1979. godine, plastične kese su zauzimale oko 80 odsto evropskih supermarketa.
Dva velika lanca marketa u SAD "Sejfvej" i "Kroger" su 1982. godine takođe prešli na upotrebu plastičnih vreča i do kraja decenije one su zapravo prešle na globalno tržište.
Prema podacima Ujedinjenih nacija, u svetu se danas godišnje proizvede bilion kesa. U međuvremenu zabeleženi su katastrofalni prizori kako su životinje okovane plastikom i kako su im stomaci puni ovog materijala.
U skladu sa tim, sve veći broj zemalja pokušava da smanji upotrebu ovih vreća. Bangladeš je 2002. godine postao prva zemlja koja je zabranila upotrebu, a još preko 20 zemalja je to ispratilo.
Ipak, alternative za plastične kese nisu nešto mnogo više "zelenije". Iako bi opredeljivanje za papirne kese bilo u načelu bolje, i one svakako imaju ekološki uticaj.
Za pravljenje papirnih kesa potrebno je mnogo više energije i vode, a takođe su i teže, što znači da je njihov transport skuplji.
(Telegraf Biznis)