Poražavajuće: Za devet godina iz BiH otišlo 219.969 građana

Najveći broj boravišnih dozvola državljanima ove balkanske zemlje izdala je Nemačka, a potom slede Slovenija i Hrvatska. Najviše njih napušta Livno, Sanski Most, Bosanski Petrovac...

Foto: Profimedia

Migriranje iz balkanskih zemalja u EU zemlje je i dalje u porastu, a kako prenosi portal "Buka" - iz BiH je za devet godina otišlo 219.969 građana. O ovom podatku izveštava Eurostat, na osnovu broja izdatih dozvola za boravak na teritoriji Evropske Unije.

Kako je i očekivano, najveći broj boravišnih dozvola državljanima BiH izdala je Nemačka (16.523), a potom slede Slovenija (15.714) i Hrvatska (12.996). Samo 2018. zemlju je napustilo 53. 520 državljana, a pritom je uzeta u obzir samo legalna migracija. Slična situacija je i kod nas, a kako je "Telegraf" početkom meseca izveštavao, u inostranstvu je i dalje najtraženije medicinsko osoblje. Preko popularne platforme "Triple Win" ove godine se za rad u Nemačkoj prijavilo 360 medicinskih sestara i tehničara (2018. godine bilo ih je 275).

Procenjuje se da u EU zemljama "bez papira" živi i radi do 20 odsto stanovništva BiH. Svoj komentar o trenutnoj situaciji dao je i profesor Ekonomskog fakulteta u Banja Luci, Stevo Pucar. - Mi smo u ranijoj analizi, objavljenoj pre dve godine, previđali da će se raditi o odlasku oko 20.000 ljudi godišnje iz BiH, a po sadašnjim trendovima možemo razmišljati o nekih 50.000. To znači da bismo u ovoj i naredne četiri godine mogli ostati bez 200 do 250 hiljada ljudi, što je u odnosu na raniju projekciju mnogo drastičnije - istakao je on.

Stanje je najkritičnije u manjim mestima Bosne i Hercegovine kao što su Livno, Glamoč, Drvar, Kupres, Sanski Most, Bihać, Bosansko Grahovo, Bosanski Petrovac. Ljudima očigledno više nije važna "inostrana politika" firme, već zadovoljavajući standard i evropske plate, a u prilog tome govori podatak da je Sanski Most ostao bez 8.000 ljudi, iako su Nemci tu otvorili fabriku tri fabrike. U novootvorenoj fabrici u Bosanskom Petrovcu zaposleno je svega 100 ljudi, jer odziva na oglase za posao - nema.

Predsednica Unije za održivi povratak i integracije u BiH, Mirhunisa Zukić, godinama se bavi analizom odlaska radne snage i iznosi alarmantne brojke. Naime, od sredine 2013. do 2019. BiH je napustilo više od 210.000 ljudi.

- U Sanskom Mostu, te Bosanskom Petrovcu imate više oglasa za posao nego stanovnika, dolazi radna snaga iz okolnih gradova, ali ni to nije dovoljno da se popune kapaciteti fabrika - ističe Zukić.

(Telegraf Biznis/Buka)