Srbija uvozi hleb: Zamrznuto pecivo samo se dopeče pred kupcima
Da li ste čuli za parbejking? To je tehnika pripremanja hleba i peciva koji su delimično pečeni, a onda brzo zamrznuti i spremni za transport
Srbija je u poslednjih godinu dana više nego udvostručila uvoz hleba i pekarskih proizvoda, tako da je u 2019. na njeno tržiste dopremljeno oko 6.000 tona "svežeg" hleba, peciva i tosta u vrednosti od 6,8 miliona evra, piše list "Politika".
Kako dalje navode, vekne su najviše stizale iz Rumunije, Nemačke, Bugarske, pa i iz Hrvatske, u koju je, prema nedavno objavljenim podacima, od njenog ulaska u EU, znatno povećan uvoz hleba.
"Zvuči neverovatno, jer većini potrošača nije poznato da im trgovci i pekari uveliko prodaju vruć hleb i pecivo koji su na naše tržište stigli u šleperima, prethodno pripremljeni i zamrznuti negde hiljadama kilometara daleko", piše "Politika". Pecivo se, zapravo, samo dopeče kako bi kupci stekli dojam da je sveže.
Poznavaoci tržista objašnjavaju da "parbejking", kako se naziva ova tehnika pripremanja hleba i peciva (delimično pečeni, a onda brzo zamrznuti spremni za transport) sve više zamenjuje tradicionalno pekarstvo. Time se smanjuju troškovi proizvodnje, jer trgovci pecivo mogu da isporuče u svakom trenutku, a da bude dobrog kvaliteta.
Koliko god da ovo zvuči praktično, ono što je, možda, zabrinjavajuće jeste da im više nisu potrebni visokokvalifikovani pekari, jer "svaki zaposleni može da ispeče i izloži pripremljene proizvode".
(Telegraf Biznis/Tanjug)