Šta tačno znači pauza u otplati kredita, i šta treba da uradite ako ipak želite da plaćate ratu

Pauza u otplati kredita je potpuna, i odnosi se na sve građane u Srbiji koji su zaduženi

Foto: Shutterstock

Moratorijum koji je uveden kako bi se pomoglo građanima pri otplati kredita usred vanrednog stanja, odnosi se na apsolutno sve građane Srbije.

Dakle, Nardodna banka Srbije, propisala je zastoj u otplati obaveza dužnika (moratorijum), koji ne može biti kraći od 90 dana, i to za sve korisnike kredita i lizinga koji to žele (fizička lica, poljoprivrednike i preduzetnike i privredna društva).

Ukoliko klijent u roku od 10 dana ne odbije navedenu ponudu, smatraće se da prihvata moratorijum bez bilo kakvih obaveza odlaska u banku.

Banke sada imaju tri dana vremena da ponudu o moratorijumu u otplati obaveza ponude svim svojim dužnicima, za sve kredite.

- Građani će dobiti obaveštenje o tome, a ko ne ode u banku i kaže da ne prihvata, automatski je prihvatio moratorijum. U naredna tri meseca ta osoba neće plaćati ratu - objašnjava za naš portal Dejan Gavrilović iz Udruženja bankarskih klijenata "Efektiva".

Prema njegovim rečima, pauza je potpuna, a posle tog perioda će najverovatnije tri rate biti produžene.

- To bi bila jedina i ispravna pomoć građanima - dodaje on.

Moratorijum se, ističe, odnosi na sve, i pretpostavlja se da će većina da ga prihvati. Zbog toga je ostavljena mogućnost da manji procenat koji će nastaviti da plaća, ode u banku i izjasni se.

Ove odluke donete su zbog aktuelne situacije u vezi sa korona virusom u Srbiji, a iz centralne banke su objasnili i kako korisnici zajmova mogu da odlože plaćanje svojih mesečnih rata. Naime, banke i davaoci finansijskog lizinga su dužni da obaveštenje o ponudi zastoja u otplati obaveza objave na svojim internet prezentacijama, čime će se smatrati da je obaveštenje dostavljeno svim klijentima.

U navedenom periodu od 90 dana dužnik neće biti u obavezi da otplaćuje svoje obaveze po osnovu kredita, odnosno lizinga. Svakako, dužnici banke, odnosno primaoci lizinga, ni posle početka primene ovih mera nisu sprečeni da redovno izmiruju svoje obaveze.

Dodaju i da tokom trajanja vanrednog stanja banka, kao ni davalac lizinga, neće obračunavati zateznu kamatu na dospela, a neizmirena potraživanja, i neće pokretati postupak izvršenja odnosno prinudne naplate, niti će preduzimati druge pravne radnje u cilju naplate potraživanja od klijenata.

Pored toga, banka kao ni davalac lizinga, od dužnika neće moći da potražuju naknadu bilo kojih troškova u vezi sa primenom usvojenih propisa, pojašnjavaju iz NBS.

(V.B.)