Oporavak već ove godine? "Srbija stoji najbolje u regionu, najmanji pad BDP-a"
Kada je reč o Zapadnom Balkanu, Svetska banka očekuje da će pad u zemljama regiona biti između 3 i 5,6 procenata
Kako navodi Svetska banka u svom najnovijem izveštaju, BDP Srbije će ove godine pasti 2,5 odsto, dok će u ostalim zemljama Zapadnog Balkana - pad varirati od 3 do 5,6 procenata.
Kako dalje navode, "Vlada Srbije je brzo reagovala na ekonomske izazove izazvane krizom, tako što je usvojila program vredan 5,2 milijarde evra, koji se odnosi na probleme malih i srednjih preduzeća, i na održanje likvidnosti". Šef kancelarije Svetske banke u Srbiji, Stiven Ndegva, navodi da naša ekonomija ima šanse da se oporavi već ove godine.
Kada je reč o Zapadnom Balkanu, Svetska banka očekuje da će pad u zemljama regiona biti između 3 i 5,6 procenata. Prema njihovom zapažanju, "obim recesije će zavisiti od trajanja pandemije u Evropi".
Linda Van Gleder, direktorka Svetske banke za Zapadni Balkan, kaže da se na "srednji rok očekuje snažan oporavak rasta u regionu, sa postepenim vraćanjem ekonomskih aktivnosti u normalu, ali da to sve zavisi od trajanja i intenziteta pandemije, kao i od politika država".
Recesija u svim zemljama Zapadnog Balkana pokrenuće značajan pad domaće i strane potražnje tokom pandemije, ocenjuju u Svetskoj banci. Kao što smo već pisali, posebno su pogođeni turizam i uslužni sektor, kojima su mere distanciranja i zabrana putovanja naneli veliku štetu.
Usluge čine oko 50 procenata ukupne zaposlenosti u pet zemalja u regionu, i 75 procenata u Crnoj Gori, napominje Svetska banka. Glavni rizik za Zapadni Balkan je, kako kažu, činjenica da bi produžena pandemija i dublja recesija u EU, mogle da otežaju upravljanje dolazećom ekonomskom krizom.
Vlade svih šest zemalja najavile su fiskalne i socijalne mere za podršku građanima i preduzećima tokom vanredne situacije, a te mere se kreću u rasponu od 1 do 6,7 procenata BDP-a. One države koje su ušle u krizu sa većim fiskalnim i eksternim zaštitnim slojevima, imaju više prostora za finansiranje obimnijih programa podrške.
Kako SB dalje navodi u izveštaju, sasvim je realno očekivati da bude potrebno uvođenje dodatne podrške, prilagođene lokalitetu. Na primer, nekoliko zemalja ZB najavilo je proširenje obuhvata postojećih programa socijalnih davanja radi podrške samozaposlenim porodicama i većem broju osetljivih pojedinaca.
Svetska banka je prognozu za Srbiju i region donela uz pretpostavku da će širenje pandemije virusa uskoro početi da usporava, pa bi mere mogle biti ukinute do kraja juna. Postepeni oporavak može da počne od tad.
(Telegraf Biznis)