Kolektivno uštedeli 91 milijardu dolara, jer ne idu na posao kolima, već rade od kuće

Za potrebe ovog istraživanja u obzir je uzeto nekoliko faktora: odlazak na pumpu, vreme provedeno u kolima, kvarovi na automobilu, zagađenje, nesreće na putu...

Bruklinski most / Foto: Pixabay

Amerikanci koji su pre pandemije svojim kolima išli na posao, štedeli su oko 758 miliona dolara dnevno od početka karantina, pokazalo je istraživanje ekonomiste Adama Ozimeka.

To zajedno čini ekonomski utcaj od 91 milijardu dolara, navodi se dalje u istraživanju. Uštede su podeljene u nekoliko kategorija, uključujući direktne troškove i vremensku vrednost, pri čemu ovo drugo donosi najveće ekonomske koristi.

Uzimajući u obzir "skromnu" vrednost od 12,50 dolara po satu, za vreme koje Amerikanci provedu u kolima na putu do i sa posla, građani su kolektivno "skupili" 411 miliona dolara dnevno tako što su ostajali kod kuće.

Dalje, manje odlazaka na pumpe i u auto-mehaničarke radnje, značilo je uštedu od 183 miliona dolara dnevno, dok su smanjeni broj nesrećazagađenje i drugi socijalni uticaji "doprineli" sa 164 miliona dolara.

Ukratko, svaki "putnik" je do sada uštedeo u proseku više od 2.000 dolara radeći na daljinu, od marta pa do sada. Isto tako, dnevno su štedeli 70 minuta oni koji rade u Njujorku, Vašingtonu, San Francisku.

Video: Električni trotineti: Kako je omiljena igračka postala revolucija koja vam u Beogradu štedi i 500 €

(Telegraf Biznis)