Ekonomska analiza: Privreda u Srbiji se oporavlja brže nego što se očekivalo
Kumulativni pad u periodu januar-maj bio je 2,6 odsto, ali je u junu ostvaren porast za 2,7 odsto a u julu za 0,4 odsto
Podaci za jun i jul pokazuju da se privreda, posle dubokog pada aktivnosti u aprilu i tek delimičnog oporavka u maju, oporavila znatno brže nego što se ranije računalo, navodi se u najnovijem broju Makroekonomskih analiza i trendova (MAT).
To se pre svega odnosi na međugodišnji porast industrijske proizvodnje u junu i julu i na osetno smanjenje pada spoljnotrgovinske razmene.
Kako se navodi u analizi, posle rekordnog i međugodišnjeg i desezoniranog tekućeg pada ukupne industrijske proizvodnje i proizvodnje prerađivačke industrije u aprilu, u maju je međugodišnji pad ostao veliki, ali je bio približno prepolovljen, umesto rekordnog pada u aprilu, u maju je nadoknađena približno polovina tog pada.
U junu i julu je desezonirani rast nastavljen, tako da je i kod ukupne i kod prerađivačke industrije, u julu desezonirana vrednost premašila prošlogodišnji prosek.
Izraženo jezikom brojki, nakon međugodišnjeg pada za 16,7 odsto u aprilu, pad ukupne industrijske proizvodnje je usledio i u maju, ali je bio manji i iznosio je 9,3 odsto. Kumulativni pad u periodu januar-maj bio je 2,6 odsto, ali je u junu ostvaren porast za 2,7 odsto a u julu za 0,4 odsto, čime je kumulativni međugodišnji pad za period januar- jul sveden na 1,4 odsto.
Kada je reč o spoljnotrgovinskoj razmeni, u aprilu su i izvoz i uvoz bili smanjeni za više od četvrtine. U maju je taj pad bio tek simbolično smanjen, dok je u junu i julu stopa međugodišnjeg pada svedena na jednocifrenu.
Što se desezoniranih podataka tiče, oni su u oba slučaja- i u junu i u julu izrazito povećani, ali još nisu dostigli nivo proseka prethodne godine.
U analizi se takođe navodi da je realna vrednost prometa u trgovini na malo, posle pada u aprilu, već u maju ostvarila međugodišnji porast i zadržala ga je i u naredna dva meseca.
- Potrošačke cene u julu su povećane u odnosu na junske, što nije u skladu sa sezonskim karakteristikama i dogodilo se prvi put u poslednjih dvanaest godina - navodi se u najnovijem broju Makroekonomskih analiza i trendova.
(Telegraf Biznis)