Vakcine će koštati od tri do 60 dolara, a prognoza je da će se najviše tražiti "oksfordska"
Dok se zemlje u kojima se prave vakcine, i kompanije koje ih proizvode - i dalje "utrkuju" čija će vakcina biti efikasnija i bolja, svet čeka dan kada će virus korona biti deo prošlosti
Nekoliko kompanija uključilo se u razvijanje vakcine protiv virusa korona, a u javnosti se širom sveta "raspravlja" o tome kome pokloniti poverenje: istoku ili zapadu. Da li stati iz vakcine koju proizvode Nemci u saradnji s Amerikancima, ili stati iza ruske, odnosno kineske vakcine?
Iako se ovih dana primarno polemiše o Biontekovoj (u saradnji s Fajzerom) vakcini, ona bi bila prilično skuplja od vakcine kompanije AstraZeneka, tzv. "oksfordske vakcine". Pretpostavka je da bi ova druga mogla biti dominantnija globalno, zbog verovatno najniže cene na tržištu - 3 do 4 dolara po dozi, a daje se u dve doze.
Kako dalje piše Glas Amerike, Biontekova vakcina bi koštala oko 16 dolara, i takođe se daje u dve doze, u roku od 28 dana. Mana ove vakcine nije njena efikasnost, budući da je dokazan visok stepen delotvornosti, već način čuvanja koji je zahtevan čak i za razvijene zemlje. Naime, mora se čuvati na minus 70 stepeni.
Tu je i Novaksova vakcina, čija bi jedna doza trebalo da košta 16 dolara. S druge strane, Modernina vakcina bi po jednoj dozi trebalo da košta između 50 i 60 dolara. Toliko koštaju i dve doze kineske vakcine kompanije "Sinovac", a ona je već u prodaji budući da je dobila dozvolu.
Očekivana cena vakcine "Džonson i Džonson" bi bila oko 10 eva po dozi, a ona je bazirana na genetički modifikovanom adenovirusnom vektoru, slično kao i ona koju pravi AstraZeneka. I na kraju dolazimo do čuvene ruske vakcine, Sputnjik V, koja bi trebalo da košta oko 10 dolara za dve doze.
(Telegraf Biznis)