Posle dva položena testa i 4 intervjua odbili radnika iz Srbije: "Ne isplati im se ako nisi iz EU"

Nevezano za znanje, veštine, iskustvo nekog kandidata, koji je možda i bolji za određeni posao od kolege iz Unije, strane firme i dalje neće da imaju previše posla sa "papirima"

Foto: Unsplash, Twitter

Dobiti posao u inostranstvu danas je, možda, teže nego ikad, jer je i Evropa "na kolenima", usled posledica virusa korona. Ljudi iz tih zemalja, dakle, građani EU - masovno ostaju bez posla, pa su vrata našim radnicima još više zatvorena nego pre.

Koliko je značajan EU pasoš za posao van granica sopstvene zemlje govori i činjenica da naše komšije iz Hrvatske imaju znatno bolje uslove rada, manje peripetija i više mogućnosti za zaposlenje kada dođu u stranu zemlju.

Osim tradicionalno popularne Nemačke, i donekle zanemarene Austrije - zbog strožih uslova, Hrvati hrle u Irsku, Norvešku, Holandiju. I naši građani bivaju obuzeti tim zemljama, posebno ako se bave IT-ijem ili dizajnom.

Ipak, iako se stručnjaci u mnogim zemljama Evrope cene, i ne samo u članicama Unije, isto tako - firme neće mnogo da se "muče" pri zaposlenju kandidata. Odnosno, između dva slična, biraju onog sa EU pasošem, iako je kandidat iz, recimo, Srbije - bar malo bolji.

Jedan korisnik Tvitera nedavno je objavio zanimljiv post, koji dovoljno svedoči o tome koliko je EU pasoš "moćna alatka" kada treba da se zaposlite u inostranstvu.

Naime, posle četiri intervjua za posao i dva položena testa, firma iz Amsterdama ga je odbila jer im treba "previše vremena za sređivanje radne dozvole i ostalih papira, potrebnih za preseljenje", iz Srbije u Holandiju.

Ako malo bolje analizirate i oglase za posao za rad u Nemačkoj, na primer, primetićete isto. Masovno se traže "radnici sa EU pasošem" - to je odrednica koja danas otvara vrata istom brzinom kao i visoko obrazovanje, diploma sa prestižnog fakulteta, C2 nivo nekog jezika ili zavidno iskustvo sa referencama stručnjaka.

Ovo su beneficije posedovanja pasoša Evropske unije:

1. Ne treba vam boravišna viza, dakle, studenti i radnici mogu slobodno da se kreću od zemlje do zemlje u potrazi sa boljom edukacijom, životom, poslom.

2. Veće su šanse da upišete studije; svi univerziteti imaju non-EU kvote za upis, ali su one uvek značajno manje od EU kvota.

3. Sa EU pasošem dobijate automatsku radnu dozvolu, tako da i vi i poslodavac zaobilazite brojne birokratske probleme.

4. Školarine u Holandiji idu od sedam do 15 hiljada evra po godini, a ako ste državljanin EU, cena je samo dve hiljade evra po godini.

Pišite nam u komentarima da li ste imali slična iskustva prilikom traženja posla u inostranstvu?

Video: Deda Đorđe još uvek šije srpske šajkače, a najprodavanija šapka stigla čak do Amerike

(Telegraf Biznis/B.Đ.)