Srbija druga na svetu po broju medicinskih radnika u ovoj zemlji

Dalje piše da se medicinsko osoblje dovodi samo iz zemalja u kojima postoji višak medicinskog kadra

Foto: Shutterstock

Mnogo građana sa Balkana i iz Srbije otišlo je putem Nemačke poslednjih godina, a to je sada i zvanično potvrđeno od strane vlade ove zemlje, koja je odgovorila na pitanje poslaničkog kluba Levice, navodi "Redakciona mreža Nemačke".

Naime, Srbija je druga na svetu po broju medicinskih radnika koji su tokom poslednjih pet godina otišli na rad u najjaču ekonomsku silu Evrope. Tokom pandemije, odlazaka iz Srbije je opao, ali je ukupan priliv građana u Nemačku - veći.

To što se broj smanjio, svakako ne znači da ljudi nisu odlazili ni za vreme krizne 2020. Naime, Nemačka je zaposlila dodatne strane medicinske radnike, a prošle godine je u okviru programa "Triple-Win", nemačke Savezne agencije za zapošljavanje i Društva za međunarodnu saradnju, u tu zemlju pozvano 759 medicinskih sestara i tehničara.

Njih 234 iz Vijetnama, 210 sa Filipina, 156 iz Bosne i Hercegovine, 127 iz Tunisa i 32 iz Srbije. Ukupni porast broja u odnosu na godinu ranije iznosi 30%. U Nemačku su u 2020. došle 593 osobe, a 2019. ih je bilo manje - 453.

Sve u svemu, pomenuti program je pomogao zemlji koja decenijama "prima" gastarbajtere s ovih prostora, da od 2016. privuče 2.813 stranaca. Najviše je medicinara sa Filipina, oko 1.294, a potom sledi Srbija, sa 759 medicinskih sestara i tehničara.

Na trećem mestu je BiH sa 644, zatim Vijetnam (84) i Tunis (32). Ipak, opozicija kritikuje ministra zdravlja. Levica je u Bundestagu iznela kritike na račun Jensa Špana jer je, prema rečima Pije Cimerman iz te opozicione stranke, nemačka Vlada odbila da preduzme i najmanji korak u pravcu solidarnog finansiranja ove oblasti medicine.

Foto: Shutterstock

Time je, kaže Cimerman, Vlada Nemačke blokirala i finansijske pretpostavke za bolje dohotke i za sve negovatelje, a povećanje njihovih plata je odavno neophodno. Više puta smo pisali o položaju onih koji neguju stare u Nemačkoj, i koliko se odlazak "preko" zarad te vrste posla - zaista isplati.

Nemačka Savezna agencija za rad, međutim, na svom sajtu pokušava da opovrgne navedene tvrdnje. Stoji da se prilikom dovođenja radnika iz stranih država orijentiše prema kodeksu ponašanja Svetske zdravstvene organizacije u oblasti regrutovanja medicinske radne snage.

Dalje piše da se medicinsko osoblje dovodi samo iz zemalja u kojima postoji višak medicinskog kadra.

Video: Da li bi Beograđani radili za 1.000 evra u Hrvatskoj? Evo kako je odgovorila žena rodom iz Vukovara

(Telegraf Biznis)