Pitali smo građane Srbije šta misle o radu na daljinu: Više od 50% ne želi nazad u kancelariju
Za mnoge radnike, i 2022. će biti "obojena" novim režimom rada, barem u SAD. Tamo su nekadašnju besplatnu hranu i lejzi begove na poslu - zamenili svojim dnevnim boravkom
Rad od kuće se, očigledno, mnogima "osladio", i to ne samo u svetu već i kod nas.
Otkako je negde u martu 2020. nastupila pandemija virusa korona, čini se da je vreme stalo, a usput su se, paradoksalno tom utisku o zaustavljenom vremenu, izdešavale mnogobrojne promene.
Naravno, dobar deo njih tiče se tržišta rada.
Primera radi, u Sloveniji je rad na daljinu uvećan 100 puta, a omikron soj virusa i rastući broj zaraženih širom planete - odlažu planove velikih kompanija da vrate osoblje nazad u kancelarije.
Za mnoge radnike, i 2022. će biti "obojena" novim režimom rada, piše Blumberg, jer su nekadašnju besplatnu hranu, ping-pong i lejzi begove na poslu - zamenili svojim dnevnim boravkom.
Takav je slučaj, izgleda, i u Srbiji. Naime, kako smo nedavno pisali, udeo radnika na daljinu koji bi razmišljali o napuštanju posla, ako bi ih šefovi zamolili da se vrate u kancelariju, porastao je u prvoj nedelji januara na 55%, u odnosu na 45%, zabeleženih krajem decembra 2021.
Više od 4 od 10 radnika nisu sigurni da će se vratiti u kancelariju, u poređenju sa 35% onih koji su to rekli 30. decembra 2021. godine.
Kada je reč o građanima Srbije, tj. o čitaocima Telegraf Biznisa koji su učestvovali u anketi: 57,23% glasalo je za "rad na daljinu", dok je "odlasku u kancelariju" glas dalo svega 10,98% ljudi.
Za treću opciju, "kombinacija oba načina rada", glasalo je 31,79% ispitanika.
U svetu poznata i kao hibridni režim rada, ova opcija nudi šansu radnicima da deo radnog vremena u toku nedelje posao obavljaju od kuće, a drugi deo iz kancelarije, pri čemu se dosad uglavnom govorilo o tome da radnici budu prisutni u ofisu barem dva dana nedeljno.
(Telegraf Biznis)