Šta će sada radnici koji privremeno rade u Austriji? Novi problemi, posebno za negovatelje
Ministarka turizma Elizabet Kestinger kazala je da svako pravno lice koje ne poštuje korona mere mora biti kažnjeno
Austrijski parlament usvojio je zakon o sprovođenju kovid mera, koji predviđa oštre kazne za nepoštovanje pravila.
Opštinske vlasti, tim zakonom, dobile su sada mogućnost da pravna lica zatvore na maksimalno nedelju dana, ako je prethodno utvrđeno, u tri navrata, kršenje epidemioloških mera.
Tako privredni subjekat, posle tri puta nepridržavanja mera, na primer prekoračenja ograničenja broja osoba ili nekontrolisanja dokumenata, može biti kažnjen sa merom hitnog zatvaranja.
Za zatvaranje nije potrebno pokrenuti postupak, već može odmah biti primenjeno na nedelju dana.
Novina je i da inspektori rada i nadzorni organi za sprovođenje zakona o bezbednosti namirnica i potrošača imaju ovlašćenje kontrole u skladu sa kovid merama.
Ministarka turizma Elizabet Kestinger kazala je da svako pravno lice koje ne poštuje korona mere mora biti kažnjeno i da se oštrim kaznama sada povećava pritisak kontrole.
Ova mera ponajviše će pogoditi ugostitelje, jer će sada bez većih birokratskih postupaka vlasti moći da iz zatvore.
Novi problemi
Usvajanje zakona imaće posledice po sve nevakcinisane u zemlji, ali će se odraziti posebno i na negovatelje.
U Austriji veliki broj negovatelja iz istočne Evrope neguje stare i obolele, a oni su često vakcinisani cepivima koja nisu priznati u EU.
U okviru debate o uvođenju obavezne vakcinacije, Karitas je upozorio da bi trebalo priznati rusku i kinesku vakcinu, Sputnjik i Sinovak.
Karitas je ukazao da u Austriji u zdravstvu i negovanju starijih radi oko 60.000 osoba, koje su pretežno iz inostranstva, a koji su pre svega vakcinisane ovim cepivima.
Karitas je tražio da se lica sa tim vakcinama da status izlečenih od kovid19, kako bi se sprečio nedostatak negovatelja.
Međutim politika nije poslušala Karitas, pa je u zakonu navedeno da se prihvataju samo od EU odobrenih pet vakcina - Biontek/Fajzer, Moderna, Džonson & Džonson, AstraZeneka i Novavaks.
Za sada je otvoreno kako će se zakon primenjivati na negovatelje koji su vakcinisani drugim cepivima.
Na njih bi moglo biti primenjeno "3G" pravilo, a to bi značilo da bi negovatelji morali da se neprestano testiraju.
(Telegraf Biznis)