Posle posete princa Filipa: Obnavlja se letnjikovac Karađorđevića. Koliko će koštati i ko će da plati?
Obnova će početi uskoro
Obnova devastiranog lovačkog dvorca kraljevske porodice Karađorđevića počeće uskoro, a novac za prvu fazu radova je obezbeđen potvrdili su gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić i načelnik Han Pijeska Slobodan Đurić, nakon razgovora sa pricom Filipom Karađorđevićem.
Filip Karađorđević, unuk poslednjeg kralja Jugoslavije, Petra II, posetio je Han Pijesak i razgovarao sa predstavnicima lokalne vlasti.
Princ Filip nakon sastanka nije davao izjave, a novinarima je poručeno da će Karađorđevići izdati saopštenje.
Načelnik opštine Han Pijesak Slobodan Đurić je potvrdio da će obnova dvorca početi uskoro, čim opština dobije građevinsku dozvolu.
Kako je rekao, gradiće se po projektu iz 2011. godine, po kome će obnovljeni objekat izgledati onako, kako je izgledao 1922. kada su ga Karađorđevići podigli. Radovi će trajati tri godine u tri faze, prenosi Srpska info.
– Za prvu fazu smo obezbedili novac. Opština je obezbedila 350.000 KM, Vlada Republike Srpske 150.000 KM, a danas smo se dogovorili sa gradonačelnikom da će i Grad Istočno Sarajevo učestvovati 50.000 KM – rekao je Đurić.
Iako će prva faza koštat 550.000 KM, računa se da će za celokupnu obnovu lovačkog dvorca biti potrebno nekoliko miliona KM.
Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić je rekao da je dinastija Karađorđevića oduvek mnogo značila narodu ovog kraja.
– Pokazali smo to i time što ćemo 100 godina nakon njegove izgradnje pristupiti obnovi lovačkog dvorca, kojeg je ovde podigao kralj Aleksandar Ujedinitelj, sin kralja Petra prvog Oslobodioca – rekao je Ćosić.
Drveni lovački dvorac Karađorđevića, nekad impozantno i luksuzno opremljeno zdanje, danas je ruševina. Nije to ni čudo ako se zna šta je ta građevina, za svojih prvih 100 godina postojanja, preturila preko glave.
Devastirana je u dva rata, a dokrajčio ju je požar, koji je izbio 2005. godine.
Princ Filip sa suprugom, princezom Danicom i sinom Stefanom, obišao je zdanje, koje je od 1919. do 1922. gradio njegov pradeda, kralj Jugoslavije Aleksandar Karađorđević.
(Telegraf Biznis)