Trnovit put do vrha Tvitera: Šta bi Mask mogao prvo da promeni
Investitori će dobiti 54,20 dolara za svaku akciju koju poseduju u Tviteru
Najbogatiji čoveka sveta, Ilon Mask, uspeo je da ostvari svoj cilj, što se negde i očekivalo prema pisanju Blumberga, a to je da postane vlasnik Tvitera.
On je, naime, do sada imao 9% udela u Tviteru.
Ovaj "posao" je težak 44 milijarde dolara, i jedan je od najvrednijih te vrste. Inače, Mask se zalaže za slobodu govora, inače, pa i na popularnoj mreži koja važi za njegovu omiljenu.
Investitori će dobiti 54,20 dolara za svaku akciju koju poseduju u Tviteru.
Mask je 4. aprila otkrio da je kupio 9,2 posto udela u Tviteru, čime je postao najveći akcionar te mreže za mikro-blogovanje, što je izazvalo skok akcija te kompanije od preko 27 procenata. U podnesku, objavljenom na Njujorškoj berzi, on je naveo da je kupovina obavljena 14. marta 2022, prenosi Rojters.
Posle kupovine Mask je oglasio kratkim "jes" (da) na Tviteru, uz tekst o tome kako je sloboda govora osnova funkcionalne demokratije, a Tviter je digitalni centralni trg gde se o stvarima vitalnim za opstanak čovečanstva debatuje.
Ovako je Mask govorio pre kupovine
- Uložio sam u Tviter jer verujem u njegov potencijal da bude platforma za slobodu govora širom sveta, i verujem da je sloboda govora društveni imperativ za funkcionalnu demokratiju - rekao je Amerikanac Odboru kompanije.
- Međutim, od kada sam investirao, shvatam da kompanija neće ni napredovati ni služiti ovom društvenom imperativu u svom trenutnom obliku. Tviter treba da se transformiše u privatnu kompaniju. Kao rezultat toga, nudim da kupim 100 procenata Tvitera za 54,20 dolara po akciji u gotovini, 54% premije u odnosu na dan pre nego što sam počeo da ulažem u
Tviter i 38 procenata premije u odnosu na dan pre nego što je moja investicija bila javno objavljena.
- Moja ponuda je moja najbolja i konačna ponuda i ako ne bude prihvaćena, morao bih da preispitam svoju poziciju kao akcionara - istakao je dalje.
Odnos Maska i Agravala
Izvršni direktor Tvitera, Parag Agraval, koji je na tom mestu od novembra - možda i ne ostane na toj poziciji pošto se kompanija složila sa prodajom Masku.
I dok nije sasvim sigurno kakav je odnos Maska i Agravala, izvesno je da Mask ima ono što deluje kao "bromansa" sa suosnivačem mreže, Džekom Dorsijem.
Naime, kada je objavljeno da će Dorsija zameniti Agraval, Mask je tvitovao mim u kom je izjednačio Agravala i bivšeg sovjetskog lidera Jozefa Staljina.
Mask je već izvršni direktor nekoliko kompanija, uključujući Teslu i SpaceX, pa možda neće želeti da vodi još jednu. Ali s obzirom na njegovu želju da malo razdrma platformu, moguće je da će želeti da postavi novog lidera, a to možda i ne bude on.
Kupovina dobra vest za one kojima je stalo do slobode govora
Američka političarka Tulsi Gabard prokomentarisala je vesti da je bord direktora Tvitera odobrio je prodaju kompanije milijarderu.
- Ako je ovo tačno, kupovina Tvitera od strane Ilona Maska mogla bi biti dobra vest za sve kojima je stalo do slobode govora - napisala je Tulsi Gabard na društvenim mrežama.
Ona je objasnila da sve zavisi od toga šta će Mask u stvari uraditi.
Podsećamo, Upravni odbor Tvitera usvojio je pre nekoliko dana ograničeni plan o pravima akcionara nazvan "otrovna pilula", sa ciljem da oteža milijarderu Ilonu Masku da preuzme kompaniju.
(Telegraf Biznis)