Hitan sastanak u Evropi: Traži se gas koji nije ruski
EU se iz Rusije snabdeva sa 40 odsto gasa i 26 odsto nafte
Ministri energetike zemalja Evropske unije održaće danas hitan sastanak, pošto evropski blok traži zajednički odgovor na zahtev Moskve zemljama koje su Rusiji uvele sankcije da plate gas u ruskim rubljama ili da se suoče sa obustavom energenata.
Rusija je prekinula da snabdeva gasom Bugarsku i Poljsku prošle nedelje, nakon što su te dve zemlje odbile da plate račun u rubljama.
Rojters navodi da su Sofija i Varšava već planirale da prekinu sa korišćenjem ruskog gasa ove godine i rekli su da mogu da se nose sa isporukom, ali se, kako ističe britanska novinska agencija, pojavila zabrinutost da bi druge zemlje EU, uključujući i Nemačku, mogle da budu sledeće.
Moskva je poručila da strani kupci gasa moraju da uplate depozit u evrima ili dolarima u "Gasprombanci", koja bi konvertovala novac u rublje.
Evropska komisija je poručila zemljama koje izlaze u susret ruskom zahtevu da bi na taj način mogle da krše sankcije EU. Zemlje EU su od početka ruskog napada na Ukrajinu platile Moskvi 45 milijardi dolara za gas i naftu, pokazao je Centar za energetska istraživanja i čist vazduh.
EU se iz Rusije snabdeva sa 40 odsto gasa i 26 odsto nafte.
Diplomate su rekle da EU ide ka tome da zabrani uvoz ruske nafte do kraja godine, nakon razgovora Evropske komisije i zemalja EU prethodnog vikenda.
Ambasadori će razgovarati na sastanku u Briselu o šestom paketu sankcija EU Moskvi čiji nacrt pravi Komisija.
Ministri zemalja EU će danas tako razgovarati o potrebi da se hitno obezbede isporuke gasa koji nije ruski, kao i da se popune skladišta, dok se zemlje spremaju za udare u snabdevanju.
EK mozda izuzme Mađarsku i Slovačku
Evropska komisija će mozda poštedeti Mađarsku i Slovačku od primene embarga na kupovinu ruske nafte, koji je u pripremi, zbog visoke zavisnosti te dve zemlje od ruske nafte, izjavila su danas dva zvaničnika EU, javlja Rojters.
Očekuje se da će Komisija u utorak završiti rad na novom, šestom paketu sankcija EU protiv Rusije zbog njenih akcija u Ukrajini, a koji bi uključio i zabranu kupovine ruske nafte čiji je izvoz glavni izvor prihoda Moskve
(Telegraf Biznis)