U Francuskoj se haos ne stišava: Bukte novi protesti zbog reformi penzionog sistema
Sindikati su naveli da je jedini izlaz iz krize povlačenje zakona, što je predsednica francuske vlada odlučno odbacila
Francuska se danas suočila sa novom rundom protesta i štrajkova širom zemlje, nakon neuspešnog sastanka francuske premijerke Elizabet Born i sindikata oko zakona o reformi penzionog sistema kojom se starosna granica za odlazak u penziju pomera sa 62 na 64 godine.
Demonstranti su u Parizu krenuli u protestnu šetnju, a policija je dvaput upotrebila suzavac na protestu u Lionu i jedanput u Nantu, javljaju izveštači BFMTV.
Sindikati koji su pozvali na okupljanja očekuju više stotina hiljada učesnika današnjih protesta. Razgovor Bornove sa sindikatima trajao je juče sat vremena i nije doneo željeno rešenje, preneo je Rojters.
Sindikati su naveli da je jedini izlaz iz krize povlačenje zakona, što je predsednica francuske vlada odlučno odbacila.
- Ne postoji drugo rešenje osim povlačenja reforme - izjavila je liderka sindikata Se-Že-Te (CGT), Sofi Bine na početku protesta u Parizu.
Loran Berže, lider najvećeg sindikata u zemlji Se-Ef-De-Te (CFDT) pozvao je što veći broj radnika da se pridruže marševima širom Francuske, koji će biti održani sutra.
- Mi smo u društvenoj krizi, demokratskoj krizi - rekao je Berže za radio RTL.
Na prethodnim demonstracijama održanim 28. marta odziv je bio manji, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, širom zemlje je protestovalo oko 740.000 ljudi, u poređenju sa rekordnih 1,28 miliona 7. marta.
Operater javnog prevoza u Parizu RATP predviđa da će se danas saobraćaj odvijati gotovo normalno.
Uprava za civilno vazduhoplovstvo zatražila je od aviokompanija da smanje broj letova za 20 odsto u gradovima poput Bordoa i Marseja, ali ne i na aerodromima u Parizu kao tokom prethodnih štrajkova sredinom januara.
Očekuje se i da će se oko 20 odsto nastavnika iz osnovnih škola pridružiti štrajku, preneli su lokalni mediji.
I u 106 od 3.720 srednjih škola nastava će potpuno ili delimično u prekidu.
Zbog štrajkova i dalje je delimično u prekidu rad rafinerija nafte i nuklearnih elektrana, dok su đubretari odlučili da nastavljaju protest od sledeće nedelje.
(Telegraf Biznis)