"Stižu olujni oblaci nad ekonomijom": Direktor bankarskog giganta o situaciji na američkom tlu
Džejmi Dajmon ističe da iako je bankarski sistem jak i zdrav, nedavna previranja finansijskog sistema predstavljaju "još jedan teret na vagi" ka recesiji
Bankarska kriza izazvana nedavnim kolapsom banke Silicijumske doline, koja je za sobom povukla i banku Signature, uvećala je izglede za recesiju u Americi, rekao je u intervjuu za izvršni direktor JPMorgan Chase-a Džejmi Dajmon.
U prvom intervjuu od propasti banke Silicijumske doline, direktor bankarskog giganta je rekao da iako je bankarski sistem jak i zdrav, nedavna previranja finansijskog sistema predstavljaju "još jedan teret na vagi" ka recesiji.
- Vidimo da ljudi malo smanjuju kreditiranje i povlače se. Iako bankarski haos neće nužno izazvati recesiju, ona je recesiona - pojašnjava Dajmon i dodaje da se nadvijaju sumorni oblaci nad ekonomijom.
Trenutni pooštravajući režim Federalnih rezervi, plus viša i čvršća inflacija i situacija u Ukrajini su najveći rzici koje CEO JPMorgan-a vidi po ekonomiju.
Ali i dodaje da ipak ima nadu kada je reč o snazi ljudskog kapitala u Americi.
Na pitanje da li bi još banki moglo da propadne ove godine, Dajmon daje neodređen odgovor, ali ističe da ova previranja nisu ništa slično finansijskoj krizi iz 2008. godine.
I dalje, direktor smatra da je u redu da neke banke propadnu.
- Propadanje je u redu, samo ne želite ovaj domino efekat.
Dajmon je upozorio da regionalne banke, i američki potrošači, treba da budu "duže spremni na više kamatne stope".
- Ne znam da li će se to dogoditi, ali budite spremni za tu plimu.
Dodaje i da veruje da će Kongres doneti rezoluciju o gornjoj granici duga u narednih nekoliko meseci, ali da bi moglo biti još ekonomskih bolova pre nego što se postigne sporazum.
Direktor bankarskog giganta je bio u poslovnom savetu bivšeg predsednika Donalda Trampa, i iako ne misli da će Trampova optužnica i krivične prijave sa kojima se bivši predsednik suočava ove nedelje uticati na ekonomiju, veruje da je bivši predsednik doneo neke dobre ekonomske politike.
- Postoje politike koje je on uradio i koje su dobre. Mislim da je reforma poreza zapravo vratila bilione dolara nazad u Ameriku. Zajednica crnaca imala je najniži nivo nezaposlenosti ikada u psolednoj godini njegovog mandata.
(Telegraf Biznis)