Iznenadićete se koliko je indijska vlada uložila u sletanje na Mesec: Utoliko je njihov uspeh veći

Vreme čitanja: oko 1 min.

Ove godine, američka agencija je dobila 25,4 milijarde dolara finansiranja, u poređenju sa budžetom ISRO-a od oko 1,6 milijardi dolara

Foto: Tanjug/AP

"Trebalo bi da budu veoma ponosni zbog svog postignuća", rekao je Džim Bridenstajn iz NASA-e povodom sletanja indijskog rovera Pragjan na Mesec.

Taj podvig čini Indiju četvrtom zemljom koja je uspešno sletela na Mesec i prvom koja je sletela blizu južnog pola Meseca, podsetimo.

Međutim, možda je činjenica o "kratkom" budžetu i najspektakularnija u ovoj priči. Naime, 2020 godine, Indijska organizacija za istraživanje svemira (ISRO) procenila je da misija košta oko 75 miliona dolara. Lansiranje je bili odloženo za dve godine, što je verovatno povećalo ukupne troškove misije.

ISRO nije odgovorio CNBC na zahtev o ažuriranim troškovima. Recimo, NASA se poslednjih godina okrenula ka tome da se kompanije takmiče za ugovore sa fiksnom cenom za izgradnju sletanja na mesec, u okviru programa koji se naziva komercijalne usluge lunarnog tereta. CLPS program ima maksimalni budžet od 2,6 milijardi dolara tokom 10 godina, sa 14 kompanija koje se takmiče za ugovore o misijama koje obično vrede više od 70 miliona dolara svaka.

Ove godine, američka agencija je dobila 25,4 milijarde dolara finansiranja, u poređenju sa budžetom ISRO-a od oko 1,6 milijardi dolara. Bridenstajn je naglasio da je NASA-in mnogo veći budžet odraz "različitog nivoa sposobnosti" koje američka agencija nudi, sa svime od neprekidnog prisustva astronauta u orbiti do misija koje ciljaju planete, asteroide i još mnogo toga.

- Nadam se da će iskoristiti ovu misiju kao šansu da kapitalizuju svoje uspeh - zaključio je Bridenstajn.

(Telegraf Biznis)