Aranžman sa MMF prelazi iz finansijskog u aranžman iz predostrožnosti: Šta to tačno znači?
Koliko je do sada novca NBS povukla?
Ugled i poverenje se dobijaju samo kroz rezultate, a mi smo kao Narodna banka Srbije (NBS) i država to poverenje ostvarili upravo kroz rezultate, koje je Međunarodni monetarni fond (MMF) razmatranjem druge revizije od 19. do 31. oktobra i prikazao, a očekujemo da 21. decembra Izvršni odbor MMF-a to i potvrdi, izjavila je danas guverner NBS Jorgovanka Tabaković.
Na konferenciji održanoj za novinare, Tabaković je potvrdila prelazak aranžmana iz finansijskog u aranžman predostrožnosti, te istakla koliko je novca do sada povučeno.
- Milijarda i 180 miliona je povučeno i bio je plan da se ne posle druge, već posle treće revizije eventualno razgovara da to bude aranžman iz predostrožnosti. Bilo je predviđeno da se negde oko 300 miliona evra povuče posle druge revizije, ali smo se dogovorili da nam taj novac ne treba, jer imamo visoku likvidnost i devizne rezerve.
Taj novac nam stoji na raspolaganju, ukoliko nam bude zatrebao zbog nekih iznenadnih, spoljnih okolnosti - rekla je Tabaković i dodala da očekuje da se 21. decembra održi sednica Izvršnog odbora direktora MMF-a, gde će se i formalno usvojiti izveštaj misije i da će ujedno to biti datum prelaska aranžmana.
Guverner je istakla da je MMF u saopštenju naveo da su rizici, inače dobre politike Srbije, geopolitička kretanja i razvoj situacije u energetskom sektoru, neizvesnosti u pogledu ekonomskog rasta zbog trgovinskih partnera, izazovno okruženje kada je reč o inflaciji i dalja nestabilnost globalnog finansijskog tržišta.
- Navedeno je, međutim, da srpska ekonomija ima znatne rezerve protiv neizvesnosti, koje uključuju visoke devizne rezerve, depozite javnog sektora, relativno nizak javni dug, održivu dinamiku spoljnog duga kao i dobro kapitalizovan i likvidan bankarski sektor - rekla je ona.
Istakla je da su u zemlji obezbeđeni uslovi za dolazak stranih investitora i sigurnost finansijskog sistema, a dokazi za to su više od 24 milijarde evra bruto deviznih rezervi, više od 20 milijardi evra neto deviznih rezervi, više od 39 tona zlata u trezorima NBS, stabilan kurs dinara.
Ministar finansija Siniša Mali je ocenio da je aranžman uspešno završen i da su svi ciljevi ispunjeni na vreme.
- Naša ekonomija je uprkos krizi stabilna i sve što je u budžetu za narednu godinu predviđeno je realno i biće ispunjeno. Tu pre svega mislim na poboljšanja životnog standarda građana kroz povećanje plata, penzija i minimalne zarade - rekao je Mali i dodao da BDP u Srbiji raste.
Prema njegovim rečima, plan je da rast BDP ove godine bude 2,5 odsto, sledeće godine 3,5 odsto, što je posebno važno da se zna u situaciji kada mnoge razvijenije zemlje ulaze u recesiju.
Naveo je da će Srbija ove godine prvi put imati BDP veći od 68 milijardi evra i da bi sledeće godine ta cifra trebalo da iznosi 74 milijarde.
- U saopštenju MMF-a je važna i ocena da imamo stabilno tržište rada i najveći broj zaposlenih do sada od 2,36 miliona - rekao je Mali i dodao da su i direktne strane investicije najveće ove godine i iznose 4,5 milijardi evra.
- Vlada Srbije vodi odgovornu politiku i kada je reč o deficitu, pa će on ove godine biti 2,8 odsto a možda i manje, dok je plan bio da bude 3,3 odsto. Sledeće godine će deficit biti 2,2 odsto - pojasnio je Mali.
Naveo je da su pohvale MMF-a za Srbiju stigle i kada je reč o javnom dugu, odnosno učešću javnog duga u BDP, što će do kraja godine iznositi oko 52 odsto, a prosek u evrozoni je oko 91 odsto.
- Imamo pet milijardi evra trenutno na računu, a devizne i rezerve u zlatu su veće nego ikada, što daje sigurnost građanima Srbije - ukazao je Mali.
(Telegraf Biznis/M.P.)