Nemci zamrzli potrošnju: Gde je nestalo 60 milijardi evra i kako će ova odluka uticati na ekonomiju?

Vreme čitanja: oko 1 min.

Članovi finansijskog odbora Bundestaga jutros su održali javno saslušanje s pravnim stručnjacima kako bi procenili učinak prošlonedeljne sudske presude

Foto: Shutterstock

Nemačko ministarstvo finansija je nametnulo zamrzavanje potrošnje svim saveznim ministarstvima, produbljujući tako budžetsku krizu koja je uzdrmala vladajuću koaliciju, nakon sudske presude prošle sedmice.

Odluka ministarstva finansija, koja zaustavlja većinu novih odobrenja potrošnje, usledila je nakon presude Ustavnog suda, koja je napravila rupu od 60 milijardi evra u blagajni vlade, piše Politico.

Vlada Nemačke se sada priprema za mogućnost daleko širih finansijskih implikacija - proizašlih iz te presude koja bi mogla ograničiti njenu sposobnost povlačenja novca iz raznih posebnih fondova, uspostavljenih kako bi se zaobišla "dužnička kočnica" zemlje, a koja ograničava savezni deficit na 0,35 odsto BDP-a, osim u vanrednim situacijama.

U pismu upućenom svim ministarstvima, državni sekretar Verner Gacer rekao je da ministarstvo finansija zamrzava potrošnju "kako bi se izbegla dalja opterećenja budućih finansijskih godina". Međutim, taj korak ne utiče na finansijske obaveze koje su već preuzete, rekao je juče glavni sekretar SPD-a, Kevin Kühnert.

Članovi finansijskog odbora Bundestaga jutros su održali javno saslušanje s pravnim stručnjacima kako bi procenili učinak prošlonedeljne sudske presude. Naime, iako se finansijski jaz od 60 milijardi evra nakon presude teoretski proteže na nekoliko godina, u praksi će učinak biti neposredniji, rekao je Thiess Büttner, profesor sa Univerziteta Erlangen-Nürnberg.

Vladina nesposobnost da pronađe novac potreban za finansiranje svoje sveobuhvatne agende za ubrzavanje zelene tranzicije i zaštitu nemačke industrije od visokih troškova energije - dovodi do sve češćih poziva levice da vlada suspenduje dužničku kočnicu proglašavanjem vanrednog stanja, kao što je bilo tokom pandemije korone.

(Telegraf Biznis)