Pitali smo Beograđane da li bi deca trebalo finansijski da pomažu roditeljima: Evo šta nam je većina poručila
Tokom ankete, mnogi su iznosili snažna mišljenja, dok su neki bili u nedoumici
Briga o roditeljima u starosti, uključujući i finansijsku pomoć, tema je koja izaziva podeljena mišljenja širom sveta, a posebno u Srbiji. Mnogi smatraju da su deca dužna da pomažu roditeljima kako bi im vratila za sve što su im pružili – od ljubavi i pažnje do finansijskih ulaganja u njihovo obrazovanje, zdravlje i budućnost.
Kultura međugeneracijske podrške je duboko ukorenjena, a briga o starijim članovima porodice se često doživljava kao moralna, pa čak i emotivna obaveza. U mnogim porodicama, deca se osećaju odgovornim da preuzmu deo tereta svojih roditelja kada oni više nisu u mogućnosti da samostalno pokrivaju svoje troškove, bilo da je reč o zdravstvenim potrebama, svakodnevnim izdacima ili troškovima života.
S druge strane, u savremenom društvu, sve veći broj ljudi smatra da roditelji treba da planiraju i osiguraju svoju finansijsku budućnost na vreme, te da deca ne bi trebalo da budu opterećena dodatnim finansijskim obavezama u odraslom dobu, pogotovo u trenutku kada i sama pokušavaju da osnuju svoje porodice ili se bore sa sopstvenim finansijskim izazovima.
Anketa na ulicama Beograda, koju smo sproveli, pokazuje da mišljenja među sugrađanima variraju. Neki su istakli da, ukoliko su roditelji dali sve od sebe tokom života kako bi obezbedili decu, deca zauzvrat treba da im pruže potrebnu podršku u starosti. Drugi, međutim, smatraju da to nije slučaj.
Ovo pitanje ostaje otvoreno, a u zavisnosti od životnih okolnosti, ekonomske situacije i porodičnih odnosa, odgovor na to da li deca treba da finansijski pomažu roditeljima u starosti često zavisi od ličnih vrednosti i mogućnosti.
(Telegraf Biznis)