Posao za više od 200 ljudi, gigant stigao u Staru Pazovu: Odavde ćemo izvoziti za sve ekonomije sveta

Vreme čitanja: oko 3 min.

Otvaranju luksemburške investicije je prisustvovao i premijer Miloš Vučević

Foto: Telegraf.rs

Luksemburška kompanija OCSiAl, najveći svetski proizvođač grafenskih nanocevi danas je svečano otvorila postrojenje za proizvodnju u Staroj Pazovi. Postrojenje se prostire na 10.000 metara kvadratnih i zapošljava više od 200 ljudi.

Svečanom otvaranju danas su prisustvovali premijer Republike Srbije Miloš Vučević, ministarka privrede Adrijana Mesarović, Nj. E. gospodin Mark Hubš, ambasador Velikog Vojvodstva Luksemburg u Srbiji, Konstantin Notman, izvršni direktor OCSiAl grupe, Piter Kunio, predsednik Upravnog odbora OCSiAl grupe kao brojni gosti.

Foto: Telegraf.rs

Postrojenje kompanije OCSiAl u Srbiji će zbog svojih operacija biti jedinstveno u svetu i očekuje se da će imati pozitivan uticaj na razvoj automobilske, vazduhoplovne, elektronske, građevinske, naftne i gasne i drugih industrija. Projekat poseduje veliki izvozni potencijal i nudi nove mogućnosti za zapošljavanje. Postrojenje je projektovano uz poštovanje principa zaštite životne sredine i koristiće u potpunosti električnu energiju dobijenu iz hidroelektrana.

Uvođenjem jedinstvene inovativne tehnologije, kompanija je omogućila sintezu ovih cevi u industrijskim količinama. Grafenske nanocevi vrhunskog kvaliteta i jedinstvenih karakteristika koje proizvodi OCSiAl koriste se u proizvodnji novih materijala i poboljšavaju specifična svojstva do 70 odsto svih industrijskih materijala na svetskom tržištu.

Premijer Vučević je u pratnji Konstantina Notmana, ministarke Mesarović i stučnjaka kompanije OCSiAI obišao postojenje gde je imao priluku da se upozna sa proizvodnim procesima kao i primenom grafenskih nanocevi u različitim industrijama.

Istakao je i da je dolazak ove kompanije  u Srbiju najbolja pozivnica i za ostale.

Foto: Telegraf.rs

- Sve što sam danas video i čuo na otvaranju novog postrojenja kompanije OCSiAl deluje kao pravi ’matriks’. Reč je o kapitalnoj investiciji, posebno u vrednosnom smislu, jer grafenske nanocevi koje će se proizvoditi u Staroj Pazovi ulaze u proizvodne procese svih ekonomija sveta, u različitim industrijskim sektorima.

Ovo je najbolja potvrda da je Srbija dobro mesto za dolazak stranih kompanija i raduje nas što će OCSiAl nastaviti da se razvija kroz dalja ulaganja u našoj zemlji - izjavio je Vučević.

Izvršni direktor kompanije OCSiAl Konstantin Notman naglasio je da otvaranje postrojenja u Srbiji predstavlja značajnu prekretnicu za poslovanje OCSiAl-a, kao i za globalno tržište visokotehnoloških proizvoda.

Foto: Telegraf.rs

- Grafen, koji se često naziva i ’čudesnim materijalom’, ima stvarni potencijal da promeni širok spektar industrija, od elektronike do medicine. Naša misija nije samo da proizvodimo grafenske nanocevi, već da budemo predvodnik na putu ka održivoj tehnologiji koja poboljšava naš svakodnevni život. Novo

postrojenje je i platforma mogućnosti za mlade ljude u Srbiji. Nova radna nesta će stvoriti buduću generaciju naučnika i inženjera. Kroz partnerstva sa lokalnim univerzitetima i istraživačkim institutima, želimo da razvijemo kulturu inovacija i izvrsnosti u Srbiji - rekao je Notman.

Ambasador Luksembruga u Beogradu Mark Hubš izrazio je zadovoljstvo što kao novopostavljeni ambasador prisustvuje ceremoniji otvaranja i što je svedok, kako je rekao, istorijskih bilateralnih odnosa između Srbije i Luksemburga.

On je rekao da će investicija biti na korist budućih generacija i istakao da se mora ubrzati zeleni razvoj i da je suštinska transformacija ključna za unapređenje ekonomske strukture u državama.

- Potrebno je da usvojimo i koordiniramo mere, da obezbedimo društveni prosperitet, istovremeno štiteći životnu sredinu - naveo je Hubš.

Ambasador je zaključio da ova investicija doprinosi da Srbija postane lider u oblasti tehnologije, nauke i znanja i poručio da mu je drago što joj se Luksemburg pridružio na tom putu.

OCSiAl planira da angažuje i obučava srpske inženjere i naučnike, nudeći im priliku da uz pomoć svetskih eksperata stiču nova znanja. Kompanija je spremna da svojom stručnošću i resursima doprinese stvaranju inovativnih obrazovnih programa, s ciljem da inspiriše mlade istraživače u oblasti nanotehnologije i razvija buduće talente u Srbiji.

(Telegraf Biznis)