Bezos doneo neočekivanu odluku: Pljušte otkazi, pratioci beže, a svi pričaju o misterioznom sastanku u Austinu
Šta se dešava?
Reakcije se ne stišavaju nakon što je Jeff Bezos zabranio "Washington Postu" da podrži predsedničkog kandidata na američkim izborima. Dugogodišnji čitaoci otkazuju pretplate, kolumnisti napuštaju novine, a javnost spekuliše šta je nateralo milijardera da 11 dana pre izbora donese ovakvu odluku, koja predstavlja presedan u istoriji ovog uglednog lista.
"Washington Post" je tradicionalno podržavao kandidate u predsedničkim trkama, što je uobičajena praksa kod mnogih američkih novina. Ipak, Bezos je odlučio da prekine tu praksu, navodno kako bi sprečio da novine izgube kredibilitet ili budu percipirane kao pristrasne u vremenu kada su političke tenzije izuzetno visoke.
- Washington Post neće podržati predsedničkog kandidata na ovim izborima. Niti na budućim predsedničkim izborima. Vraćamo se korenima, nepodržavanju predsedničkih kandidata - saopštio je u petak izvršni direktor Vilijam Luis.
Pre 1976. godine, ovaj američki list se uglavnom suzdržavao od podržavanja predsedničkih kandidata. U objavi, koja je izazvala talas reakcija, naglašava se da odsustvo podrške nije zamišljeno kao prećutna podrška ili osuda bilo kog kandidata. Umesto toga, Luis ističe, to je odluka koja ide u korist "sposobnosti naših čitalaca da formiraju sopstveno mišljenje o ovom, najvažnijem američkom pitanju – koga izabrati za sledećeg predsednika."
Ipak, dvoje kolumnista je dalo otkaz, a 18 drugih ovu odluku nazvalo je "užasnom greškom" koja predstavlja odustajanje od osnovnih uredničkih uverenja novina koje volimo. Novinari drugih medija stali su u odbranu svojih kolega i pozvali ljute čitaoce da umesto otkazivanja pretplate na novine, Bezosu uzvrate otkazivanjem Amazon Prime pretplate.
Nagrađivani istraživački novinari Bob Vudvord i Karl Bernstin, kao i bivši izvršni urednik "Washington Posta" Marti Baron, kritikovali su ovu odluku uredništva.
- Ovo je kukavičluk, a žrtva je demokratija. Tramp će ovo shvatiti kao poziv za dalje zastrašivanje Bezosa i drugih - poručio je Baron. Bezos se tokom Trampovog predsedništva otvoreno suprotstavljao nekim njegovim politikama i stavovima, posebno u vezi sa pitanjima kao što su imigracija i zaštita slobode medija.
U međuvremenu, pojavile su se informacije da je uvodnik u kojem se izražava podrška Kamali Haris već bio napisan i čekao je samo "konačni pečat" za objavu.
Naime, New York Times saznaje da su pre mesec dana Luis i Dejvid Šipli, šef uredničkog odeljenja "Washington Posta", održali sastanak na kojem je Bezos izrazio određene rezerve oko toga da novine ove godine podrže bilo kog kandidata. Ipak, Luis i Šipli su verovali da će uspeti da ubede Bezosa da nastavi s tradicijom.
Potrebno je razlikovati novinarsko od uredničkog odeljenja "Washington Posta". Za razliku od novinarskog dela, koji pruža tačne, nepristrasne informacije o događajima, urednički odeljak piše i objavljuje mišljenja i komentare o važnim društvenim, ekonomskim, političkim i kulturnim pitanjima.
Njihovi tekstovi predstavljaju kolektivni stav redakcije, ali ne nužno i stav svakog pojedinačnog novinara.
"Wall Street Journal" saznaje da je odluka o napuštanju poluvekovne tradicije doneta istog dana kada je u Austin održan sastanak predstavnika Bezosove kompanije Blue Origin sa Donaldom Trampom. Ovo je izazvalo spekulacije da je Bezos zabrinut zbog potencijalne odmazde ako se republikanac vrati u Belu kuću i da je možda postigao neki dogovor sa njim, Jutarnji.
Tramp je ranije optuživao Bezosa za monopolističke prakse i tvrdio da koristi svoj medijski uticaj za napade na njega.
Ova istorijska odluka "Washington Posta" dolazi nakon što je "Los Angeles Times" prvi objavio da više neće podržavati kandidate na izborima. Ćerka vlasnika "Los Angeles Timesa" sugerisala je da su odluku doneli zbog podrške potpredsednice kontinualnom izraelskom bombardovanju Gaze.
(Telegraf Biznis)