Svetski uspeh! Srpski startap "Beemond" oduševio čak i osnivača Veb samita: "Želim da ih nabavim"
"Priča o košnicama je super, ja živim na selu, na farmi, i želim da ih nabavim", poručio je Patrik Kosgrejv, osnivač i suvlasnik Veb samita
Veb samit je ove godine privukao veliki broj mladih inovatora, sa oko 3000 startapa iz celog sveta, među kojima se istaklo i 60 startapa iz Srbije. Po broju štandova, Srbija se našla na visokom trećem mestu, a jedan od perspektivnih učesnika je i Nikola Tucaković iz Beemond teama.
- Šta je Beemond?
- To je kućna košnica iz koje možete dobiti sve proizvode od pčela. Jedinstveni smo u svetu po tome što je ovo prva produktivna košnica, a razlikuje se po tome što možete dobiti sve proizvode od pčela. Pčele ulaze kroz crevo i na ulazu dobijate polen, zatim imate dodatak za pčelinji otrov, dodatak za med, dodatak za api i kalatiju, i dodatak za propolis. Pošto je ta košnica kod vas u kući ili stanu, vi non-stop udišete taj zdrav vazduh, jer postoje ventilacioni otvori. Pčele su puštene non-stop, izlaze kroz crevo, buši se rupa na zidu, ulaze i izlaze i donose vam polen i propolis.
- Znači možemo reći da se ceo proces odvija ispred ukućana...
- Tako je, sve možete videti, košnica je kompletno transparentna i odlična je za edukaciju. Mi smo već prodali otprilike stotinu košnica širom sveta, i već ih imamo u restoranima, hotelima, osnovnim školama i na fakultetima. Deca se oduševljavaju kada vide kako sve to funkcioniše, jer bukvalno možete da vidite svaki proces - kako pčela donosi polen, stavlja ga u saće, kako se rađaju nove pčele, kako matica polaže jaja.
- Kako ste došli na ovu ideju?
- Mi smo profesionalni pčelari i dugi niz godina smo imali želju da pčele unesemo u kuću i da ih posmatramo. Počeli smo sa drvetom, staklom i voskom, i polako smo eksperimentisali gledajući kako se pčele ponašaju. Postepeno smo preradivali jedan po jedan element i nakon sedam godina došli do ovog finalnog proizvoda. Onda smo odlučili da bi možda bilo dobro da ga ponudimo tržištu.
- Da li ste prvi put ovako nešto osmislili?
- Pa, uglavnom svi ostali koriste softver, dok mi imamo hardver, i mislim da smo privukli baš ovu vrstu publike. Sve televizije su dolazile kod nas i snimale ovaj proizvod.
Podsetimo, Patrik Kosgrejv, osnivač i suvlasnik Veb samita (Web Summit), najveće tehnološke konferencije u svetu, koja se održava u Lisabonu, obišao je zajedno sa predsednikom Privredne komore Sbije (PKS) Markom Čadežom srpski paviljon i pohvalio organizaciju Srbije na ovom samitu. Tom prilikom, on je posebno obratio pažnju upravo na Beamond.
- Priča o košnicama je super, ja živim na selu, na farmi, i želim da ih nabavim, imam malu decu i ovo deluje kao pravo rešenje - rekao je on.
(Telegraf Biznis)