Od Londona do Njujorka za 54 minuta: Voz bi se kretao 8.000 km/h, a na stanici zaustavljao čak 18 minuta
Let iz Londona za Njujork trenutno traje oko osam sati, ali pristalice ideje o transatlantskom tunelu veruju da bi vreme putovanja moglo biti smanjeno na dužinu jutarnjeg puta do posla. Ovi infrastrukturni projekti budućnosti imaju potencijal da sruše geografske barijere i učine daleke destinacije jednostavnom svakodnevnom rutinom.
Jedna od stalnih ideja je predlog za izgradnju tunela između Britanije i Sjedinjenih Američkih Država, ogroman poduhvat koji bi mogao koštati neverovatnih 15,6 biliona funti. Iako su ove dve zemlje udaljene 3.400 milja, i dalje dele "poseban odnos" i imaju bliske veze.
Tunel bi trebalo da se gradi ispod Atlantskog okeana, koji je u nekim delovima dubok nekoliko milja. Za poređenje, Engleski kanal je dug samo 23,5 milja (37.800 metara), a izgradnja tunela između Engleske i Francuske trajala je šest godina.
Tokom vremena razmatrane su različite mogućnosti za transatlantski tunel, uključujući gradnju potpuno podmorskog tunela, izgradnju cevi iznad morskog dna ili čak kombinaciju oba pristupa. Neki su predložili plutajući tunel 49 metara ispod površine mora, napravljen od desetina hiljada prefabrikovanih delova i kablova.
Ideja je da bi takav tunel omogućio vozovima da putuju između dva kontinenta, izbegavajući ogromnu pritisak dubokih mora, ali i brodove i loše vreme na površini. Većina se slaže da bi tunel bio namenjen za vozove, jer bi putovanje automobilom trajalo nekoliko dana i bilo bi potrebno mnogo dodatne infrastrukture.
Vozovi sa vakumskim cevima (vactrains) mogli bi da postignu brzine do 5.000 mph, što bi put iz Londona do Njujorka skratilo na samo 54 minuta. Takođe, predložena je i upotreba mlaznih motora za postizanje visokih brzina, mada bi za zaustavljanje na odredištu bilo potrebno čak 18 minuta.
Iako bi izgradnja ovog projekta zahtevala ogromne troškove i suočavanje sa velikim logističkim problemima, trenutno nijedna ozbiljna vlada sa obe strane Atlantika ne razmatra ove ideje. Međutim, u svetu u kojem se koriste rakete koje se ponovo mogu koristiti i u kojem veštačka inteligencija svakodnevno napreduje, ideja o putovanju do Menhetna za popodnevni izlazak možda više nije tako daleka.
(Telegraf Biznis/Express)