Srbiji je već ukinuto snabdevanje ruskom naftom preko Janafa, zašto su najavljene američke sankcije drugačije?

Vreme čitanja: oko 4 min.

Foto: Shutterstock/Andrej Privizer

Embargo Evropske unije na rusku naftu koja stiže morskim putem stupio je na snagu 5. decembra 2022. godine, a u okviru ovih sankcija nije bila izuzeta ni Srbija. To je značilo da je naša zemlja morala da se ,,oprosti" od uvoza ruske nafte preko Janafa. Ipak, to tada i nije ocenjen kao veliki problem jer se Srbija zapravo nikada prvenstveno nije oslanjala na rusku naftu.

Naftna industrija Srbije i Janaf 21. decembra iste godine potpisali su ugovor o transportu sirove nafte za 2023. i 2024. godinu, odnosno NIS je za period od 1. januara 2023. do 31. decembra 2024. godine rezervisao Janaf-ove kapacitete za transport 6,2 miliona tona sirove nafte (plus-minus 10 posto) po principu "puno za prazno".

Ove godine, 3. januara, hrvatska kompanija Jadranski naftovod (JANAF) sklopila je ugovor sa Naftnom industrijom Srbije (NIS) o transportu 10.000.000 tona nafte, plus-minus deset odsto do 31. decembra 2026. godine, navedeno je na sajtu tog naftovoda.

Prema podacima Privredne komore Srbije (PKS), Beograd je 2021. godine ruskom naftom zadovoljavao svega 16 odsto potreba. Skoro polovinu nafte Srbija je nabavljala iz Iraka, dok je 23 odsto dobijala iz sopstvenih izvora.

Zapravo, Irak je za nas bio glavni snabdevač naftom još od doba socijalističke Jugoslavije, poručio je prošle godine stručnjak za energetiku Miloš Zdravković za BBC.

I nakon uvođenja sankcija Irak je opet korišćen za snabdevanje ruskom naftom preko Janafa. Takođe, pored Iraka, naftu smo uvozili i iz Kazahstana i Norveške.

U međuvremenu, Srbija i Mađarska su krajem maja najavile izgradnju novog naftovoda, između Novog Sada i mesta Alđe, kroz koji bi se energent dopremao kopnenim putem, direktno iz naftovoda Družba - najdužeg na svetu, koji se proteže na 4.000 kilometara između Rusije i Nemačke.

Tako je Srbija krenula putem neophodne diverzifikacije, a predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u novembru ove godine prilikom posete Budimpešti izjavio da je urađen idejni projekat i da je visibility studija trebalo da se završi do 10. decembra.

"Izdvojili smo negde oko 150 miliona, to je naš deo, spajanje od Pančeva sa Alđom u Mađarskoj. Verujemo da je ta vrsta diverzifikacije veoma lekovita i da možemo da postignemo nešto povoljniju cenu", dodao je Vučić tada.

Međutim, predsednik Srbije je juče saopštio nepovoljne vesti: Amerika za nekoliko dana uvodi kompletne sankcije protiv Naftne industrije Srbije zbog ruskog vlasništva.

Zašto su ove sankcije drugačije u odnosu na sankcije na rusku naftu? 

Pa jednostavno, iako su bile uvedene sankcije na rusku naftu, Srbija je mogla da se snabdeva naftom preko drugih zemalja dok bi uvođenje sankcija NIS-u moglo da ima potpuno drugačiji odjek. Ipak, ugovor sa Janafom je 3. januara ove godine okarakterisan kao "rekordan" pa ostaje da se vidi kako bi potencijalne američke sankcije mogle da utiču na njega.

"Moram da kažem, jedna od najtežih vesti u poslednjih nekoliko godina, potvrđena nam je, nismo dobili još zvanični papir, ali nam je potvrđena vest i naša služba je to potvrdila sa sestrinskim službama. Dakle, Sjedinjene Američke Države uvode za nekoliko dana pune, kompletne sankcije protiv Naftne industrije Srbije zbog ruskog vlasništva", rekao je Vučić juče gostujući na TV Informer.

Kako je rekao, tim sankcijama Američkog trezora se pridružuju Britanci.

"Ali to znači onda svi, pošto kad je neka firma pod američkim sankcijama, niko neće s njom da radi. To ste mogli da vidite u Republici Srpskoj. Sad, pošto nismo dobili papire, ja ne znam koliko će nam vremena ostaviti. Mi smo to očekivali pre godinu i po dana iz EU da dođe, nije došlo iz EU, ali stiže iz Amerike, što su verovatno najteže sankcije.

Od tog sekunda vam naftovod Janaf u Hrvatskoj kaže - ne puštamo naftu kroz jadranski naftovod. Naravno, to nam otvara probleme sa našim ruskim prijateljima oko svega. Od političkih do svega drugog", rekao je Vučić.

On je rekao i da bi SAD trebalo da ostave neki rok, ali da se u ovom trenutku ne zna koliki će on biti.

"Šta je cilj možda da umesto toga uvedemo sakcije...I šta sad ja, posle tri godine da izađem i da kažem - evo uvodimo sankcije Rusiji. Nije realno. U svakom slučaju, ne znamo, moraju da nam ostave neki rok. Ne može to od danas, pa sad ubite se Srbi", rekao je Vučić .

Spomenuo je i opciju kupovine dela ruskog vlasništva. Kako je dodao, ostaje da se sačeka konačni akt, da se vidi sadržaj i probaće da razgovara sa Amerikancima.

"Da li može da se smanji samo ispod 50 odsto rusko vlasništvo, pa da pregovoramo sa Rusima. Oni imaju 56, pa da mi kupimo taj jedan deo, pa posle kako bude...ili ne smemo uopšte, ne znam šta hoće da kažu, pa da onda krenemo razgovore sa Rusima", rekao je Vučić.

Oglasio se NIS

Iz kompanije NIS su danas poručili da u ovom trenutku posluju neometano, dok lanci benzinskih pumpi rade u normalnom režimu.

Takođe, naveli su da je snabdevenost lanca benzinskih stanica NIS-a redovna i Rafinerija nafte Pančevo radi u normalnom režimu rada, te na tržište isporučuje sve neophodne naftne derivate.

"Kompanija NIS nastavlja da prati aktuelnu situaciju i analizira sve moguće scenarije i potencijalne posledice po poslovanje kompanije i trenutno nema nikakvih pravnih ograničenja po aktivnosti kompanije i naših partnera", rečeno je iz kompanije.

(Telegraf Biznis)