Vučić o američkim sankcijama NIS-u: Traže potpuni izlazak ruskog kapitala, razgovaraćemo sa Putinom

M. P.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se iz Predsedništva povodom objave američkih sankcija NIS-u.

- Danas nekoliko dana pred promenu vlasti najmoćnija država na svetu, Sjedinjene Američke Države, uvele su sankcije NIS-u. Nije Srbija niti namera, bar tako kažu, Amerikancima da bude meta niti samo Naftna industrija Srbije već je reč o sveubohvatnom udaru na ruske kompanije - rekao je predsednik.

Dodao je da su Amerikanci objavili pre nekoliko minuta saopštenje, a da su odluke počeli tek da dele. Istakao je da srpska strana ni u jednom trenutku nije htela da obmanjuje građane i da su oduvek govorili istinu.

- Reč je o veoma teškim sankcijama koje nalaze dva pravna osnova. Jedan iz 2014. jedan iz 2021. godine. Jedan iz odluke administracije Baraka Obame, jedan iz administracije Džoa Bajdena. Zašto su ovakvu kombinaciju Amerikanci pripremili? To su uradili zbog toga da bi bilo nemoguće da se izvrdaju sankcije. Ukoliko bi Rusi želeli da prodaju svoj deo vlasništva, oni to više ne mogu da učine jer ta kompanija istog sekunda ulazi pod sankcije. Šta se traži od nas? Reč je o najtežim sankcijama koje pogađaju jednu kompaniju u Srbiji, traže potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS-a. Prema onome što smo videli, to je "remove". Ne dozvoljavaju da bude 49 posto već potpuni izlazak ruskog interesa iz NIS-a.

Video: Vučić: SAD sankcijama žele da Rusi nemaju više nikakvog interesa u NIS-u

Moći će da posluje, ali sa planom vlasničke transformacije bismo morali da krenemo odmah i da bude odobren od OFAC-a i SAD-a - nastavlja Vučić i dodaje da ćemo za sve imati 45 dana, zaključno sa 25. februarom.

- Do tada moramo da završimo sve sa Rusijom, imamo prostora do 15. marta jedino još za finansijsku transkaciju da produžimo, ali i to mora da bude odobreno od Ministarstva finansija SAD - rekao je predsednik Srbije.

Predsednik je dodao da iako sada lica iz NIS-a nisu bili na listi sankcija, ali ostavljaju mogućnost da svako rusko lice stave na listu.

- Pogađaju preko 400 pravnih i fizičkih lica, ovo su najteže sankcije do sada, targetuje se kompletan ruski naftni sektor.

Nakon ovog perioda nastupaju sankcije. Vučić je istakao da imaju nezvanično saznanje da će se Velika Britanija početkom sledeće nedelje pridružiti ovim sankcijama, kao i neke evropske kompanije.

Istakao je i da će razgovarati sa Vladimirom Putinom, te da će večeras u 22 časova razgovarati sa kineskim partnerima a da ga sutra očekuju razgovori sa Amerikancima.

- Građani Srbije ne treba da reaguju panično, reagovaćemo odgovorno i marljivo, iako ćemo da žurimo jer znamo da su nam kratki rokovi nećemo da hitamo sa donošenjem pogrešnih odluka. Tražićemo od administracije da razmotre još jednom ovu odluku i da vidimo možemo li da dobijemo neke olakšavajuće okolnosti i pod tri ono što je važno za ljude u Srbiji da znaju dragi su nama i Moskva i Vašington, nemamo ni protiv koga ništa, ali nam je Srbija najmilija i najvažnija. Zaštitićemo naše interese po svaku cenu, neće biti nestašica i nikakve ekonomske katastrofe - poručio je Vučić.

Kancelarija za kontrolu strane imovine američkog Ministarstva finansija je dodalo Naftnu industriju Srbije (NIS) na listu sankcija usmerenih protiv kompanije Gaspromjeft i Ruske Federacije.

Sjedinjene Američke Države su uvele neke od najstrožih sankcija ruskoj naftnoj industriji do sada.

Sankcije se uvedene protiv 180 brodova, desetina trgovaca, dve velike naftne kompanije i nekih rukovodilaca u ruskom naftnom sektoru, navodi se u dokumentu.

Konkretne odluke poslate su državnom rukovodstvu Srbije.

(Telegraf Biznis)