Tramp šokirao svet prvog dana: Uveo 25% tarife za još dve države, nije mu samo Kina "na spisku"
Predsednik Donald Tramp izjavio je tokom ceremonije potpisivanja u Ovalnom kabinetu u ponedeljak uveče da će njegova administracija uvesti tarife od 25% na robu iz Meksika i Kanade od 1. februara. Ovaj izuzetan zaokret u trgovinskoj politici Severne Amerike mogao bi dovesti do rasta cena za američke potrošače.
Meksiko i Kanada su među tri najveća trgovinska partnera SAD. Prošle godine, SAD su uvezle robu u vrednosti od 475 milijardi dolara iz Meksika i 418 milijardi dolara iz Kanade, što zajedno čini 30% vrednosti sve uvezene robe. Istovremeno, SAD su izvezle robu u vrednosti od 354 milijarde dolara u Kanadu i 322 milijarde dolara u Meksiko, što predstavlja trećinu ukupnog izvoza SAD.
Uvođenje tarifa moglo bi izazvati odmazdu Meksika i Kanade, što bi potencijalno nanelo štetu američkim preduzećima.
- Tarife bi bile samonanesena rana američkoj ekonomiji - rekao je Džadž Glok, direktor istraživanja na Manhetn institutu, konzervativnom tink-tenku.
Tramp je u ponedeljak predstavio svoju širu trgovinsku politiku za drugi mandat kroz izvršnu akciju, koju su izvori opisali kao „privremeno rešenje”. Međutim, ona ne uključuje nove globalne tarife koje je obećao tokom kampanje.
Kao kandidat, Tramp je predlagao opšte tarife od 20% na uvoz iz svih zemalja, 25% na robu iz Meksika i Kanade, te 60% na robu iz Kine. Takođe je najavljivao upotrebu tarifa kao pregovaračkog alata, uključujući i pritisak na Dansku da prepusti Grenland SAD-u.
Na pitanje o tarifama na Kinu, Tramp je naveo da su tarife iz njegovog prvog mandata još uvek na snazi, pošto ih Džo Bajden nije ukinuo.
Izvršna akcija potpisana u ponedeljak nalaže Sekretarijatima za trgovinu i finansije, kao i Trgovinskom predstavniku SAD, da istraže uzroke trgovinskih deficita, izgrade "spoljnu poresku službu" za naplatu tarifa, identifikuju nepoštene trgovinske prakse i pregledaju postojeće sporazume.
Akcija takođe zahteva analizu uticaja USMCA sporazuma na američke radnike i preduzeća, kao i procenu potrebe za strožom trgovinskom politikom kako bi se smanjio protok fentanila i ilegalnih migranata u SAD.
- Amerikanci zaslužuju politiku koja stavlja Ameriku na prvo mesto - stoji u Trampovoj izvršnoj akciji.
Međutim, potencijalno odustajanje od nekih delova USMCA sporazuma nosi rizike, upozorava Glok.
Plan Trampovog ekonomskog tima
Trampov ekonomski tim intenzivno diskutuje o načinu sprovođenja obećanih tarifa, dok zvaničnici razmatraju alternativne ideje, poput postepenog uvođenja tarifa ili odlaganja njihove primene kako bi se omogućili pregovori.
Trampova politika mogla bi imati značajne posledice
Tarife bi mogle dodatno opteretiti Amerikance već iscrpljene inflacijom, jer troškove uvoza uglavnom snose potrošači.
Novo istraživanje Peterson instituta pokazuje da bi Trampove tarife povećale cene gotovo svega – od obuće i igračaka do hrane. Protivnici tarifa upozoravaju da bi one mogle izazvati inflaciju, narušiti berzu i izazvati trgovinske ratove.
Tramp, međutim, tvrdi da će njegovi potezi dugoročno koristiti američkim radnicima i kompanijama, koristeći tarife kao alat za jačanje američkih interesa.
(Telegraf Biznis)