Sve tajne Telekoma: Kako se tržište telekomunikacija u Srbiji menjalo, i kako je postao lider
Telekomunikaciona industrija u Srbiji, kao i u mnogim drugim zemljama, prošla je kroz značajne promene tokom poslednjih decenija. Spajanja i akvizicije operatera oblikovala su tržište kakvo danas poznajemo, dok je Telekom Srbija, kroz strateške poteze, postao dominantni igrač na domaćem tržištu.
Početak telekomunikacija u Srbiji
S početkom tržišta mobilnih telekomunikacija, Srbiju su preplavili strani operateri koji su uticali na razvoj ove industrije. Važan korak bio je 1997. godine kada je formirana Telekom Srbija, državna kompanija koja je imala dominantnu poziciju na tržištu fiksne telefonije.
Međutim, nije bio jedini operator fiksne telefonije, jer je postojao i PTT (Pošta, Telefon i Telegraf). Takođe, Mobtel je već postojao kao operator mobilne telefonije pre formiranja Telekoma Srbija.
Spajanja i akvizicije: Promene na tržištu
Prvo značajno spajanje desilo se 2006. godine kada je "Mobi 063", mobilni operater koji je bio u vlasništvu norveške kompanije "Telenor" od 2000. godine, prodat. Ovaj potez označio je početak promena na tržištu jer su strani operateri sve više preuzimali ulogu ključnih aktera.
Pak, 2011. godine, "Vip mobile", mobilni operater u vlasništvu "Mobilkom Austria Group" (kasnije deo "Telekom Austria Group"), postao je pravi konkurent "Telenoru", dok je "Telekom Srbija" nastavio da se razvija, ali pod velikim pritiskom da održi svoju poziciju lidera.
"SBB"
SBB je osnovan 2000. godine i brzo je postao jedan od najvećih provajdera u Srbiji, nudeći kablovsku televiziju, fiksnu telefoniju i brzi internet.
Krajem 2006. godine SBB je počeo sa ponudom digitalne televizije pod imenom Total TV, a godinu dana kasnije, 2007. godine, uveo je digitalnu kablovsku televiziju sa većim brojem TV kanala i elektronskim programskim vodičem.
Potom, 2009. godine SBB je potpisao ugovor o poslovnoj saradnji sa "Sport Klubom", koji je omogućio korisnicima SBB-a pristup sportskim kanalima "Sport Klub". Saradnja je trajala do 2011. godine.
SBB je nastavio da se širi kupovinom manjih kablovskih operatera, postajući jedan od vodećih provajdera kablovskih i internet usluga u Srbiji.
Pak, usledila je prodaja.
U novijoj istoriji, još jedan ključni događaj na tržištu bio je prodaja SBB-a. Kompanija E& PPF Telecom Group potpisala je obavezujući ugovor sa United Group o preuzimanju 100% udela u kompaniji SBB za iznos od 825 miliona evra.
"Supernova"
Supernova je brend koji je nastao 2018. godine spajanjem nekoliko kablovskih operatera: "RadiNet", "Telrad.net", "Elta-Kabel" i "Blicnet". Ovi operateri su prethodno poslovali nezavisno i bili su u vlasništvu različitih kompanija.
SBB je u to vreme bio vlasnik "RadiNet"-a, dok je "Telrad.net" bio u vlasništvu Telekoma Srbija. "Elta-Kabel" i "Blicnet" su bili u vlasništvu drugih kompanija. Spajanjem ovih operatera pod brendom "Supernova" stvoren je značajan igrač na tržištu kablovskih usluga u Srbiji.
"Supernova" je ponudila konkurentne pakete usluga koji su uključivali kablovsku televiziju, internet i fiksnu telefoniju, u direktnoj konkurenciji sa SBB-om.
"Telenor"
Jedan od važnih trenutaka na tržištu bila je i prodaja operatera "Telenor Srbija" 2018. godine "United Group", koji je tako osnažio svoju poziciju na tržištu mobilnih komunikacija. Nekadašnji Telenor, sada se naziva Yettel.
Telekom Srbija: Lider na tržištu
Nakon reorganizacije 2014. godine, "Telekom Srbija" je ušao u fazu brze konsolidacije i modernizacije, investirao u infrastrukturu i počeo da širi svoje poslovanje.
U 2015. godini, "Telekom Srbija" je postao vlasnik najvećeg broja korisnika mobilnih usluga. Osim toga, ovaj korak mu je omogućio da proširi svoju ponudu usluga, nudeći integrisane pakete za internet, telefoniju i televiziju.
U narednim godinama, "Telekom Srbija" je nastavio širenje i diversifikaciju svojih usluga. Uključivanjem i integracijom novih tehnologija, kao što su 4G i 5G mreže, kao i širenjem poslovanja na međunarodnom tržištu (posebno na Balkanu), Telekom je postao simbol stabilnosti i lidera na tržištu telekomunikacija.
Prodaja SBB i kupovina kanala
Prema uslovima ugovora, novi vlasnik, E& PPF Telecom Group, preuzeće celokupno poslovanje i korisničku bazu SBB-a. Međutim, deo satelitskih usluga biće izuzet iz dogovora i preći će u vlasništvo Telekoma Srbije.
Ovaj potez izazvao je veliko interesovanje, jer se postavlja pitanje kako će se promena vlasništva odraziti na korisnike SBB-a, ali i na konkurenciju na srpskom tržištu telekomunikacija.
Nakon što je Telekom preuzeo deo programa SBB-a, oglasio se i generalni direktor Telekoma Srbije Vladimir Lučić.
- Ova promena donosi revoluciju za ljubitelje sporta na Zapadnom Balkanu. Akvizicijom Sportkluba, Arena je postala dominantni regionalni sportski kanal, uz Eurosport i nacionalne kanale. Širenjem dostupnosti na svim mrežama, Arena menja svoju poslovnu filozofiju – od sredstva za konkurenciju postaje profitni centar sa značajnim prihodima od operatera i marketinga - rekao je Lučić.
Prema njegovim rečima, ova transakcija ne samo da će višestruko povećati prihode Arene, već će i drastično smanjiti troškove otkupa sportskih prava, koji su godinama opterećivali budžet.
- Za gledaoce u Srbiji, ovo znači da će sav live sportski sadržaj biti dostupan, bez obzira na kablovskog operatera. Kao jedini specijalizovani sportski kanal u regionu, Arena sada ima jaču pregovaračku poziciju, što će značajno sniziti cene sportskih prava, kao što je to slučaj u ostatku Evrope. - rekao je Lučić.
Telekom Srbija trenutno ulaže oko 30 miliona evra godišnje u produkciju filmskih i serijskih sadržaja, ali kako budemo ostvarivali uštede na drugim segmentima, sigurno ćemo dodatno povećavati investicije, rekao je generalni direktor kompanije.
Istorija spajanja telekomunikacionih operatera u Srbiji svedoči o dinamici tržišta koja se stalno menja. I dok je konkurencija stalno prisutna, Telekom Srbija je kroz spajanje, strategiju i investicije postao lider na domaćem tržištu.
Da li će ostati lider i kako će se prilagođavati novim izazovima telekomunikacijskog sektora, ostaje da se vidi, ali jedno je sigurno – Telekom Srbija je bez sumnje postavio visoke standarde i postao ključni akter u budućnosti telekomunikacija u Srbiji.
(Telegraf Biznis)