Đedović sa Sijartom o NIS-u: Biće onemogućeno plaćanje karticama na pumpama, očekujemo korake ruske strane

V. K.
Vreme čitanja: oko 7 min.

Foto: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ nr

Ministarke rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović sastala se sa ministrom spoljnih poslova Mađarske Peterom Sijartom.Tokom sastanka ministri dve zemlje su razgovarali o najavljenim američkim sankcijama NIS-u i podršci Mađarske Srbiji po tom pitanju, kao i da je mađarski MOL ponudio, ako dođe do sankcija NIS-u, da duplira svoje kapacitete kako bi pomogli našoj zemlji.

- Hvala Vam što nastavljamo da produbljujemo naše veze, našu saradnju, naše partnerstvo, koj eje svakako potvrđeno u prethodnim godinama kada je energetika u pitanju - rekla je ministarka.

Istakla je da su Srbija i Mađarska bile čvrsti partneri u jeku energetske krize kao i da se ekonomska saradnja razvija u svim sferama.

- Danas smo pričali o učvršćivanju saradnje u energetskom sektoru, pričali smo o izazovima, o budućim zajedničkim poduhvatima i rešeni smo da nastavimo da sarađujemo, sve u interesu naših građana, naših kompanija i rasta naših privreda - rekla je Đedović Handanović.

Foto: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ nr

Dodala je da je na sastanku razgovarano o gasnom sektoru, o snabdevanju gasom.

- Složili smo se da je pouzdano i sigurno funkcionisanje gasovoda Balkanski tok od izuzetne važnosti za snabdevanje Srbije i za snabdevanje Mađarske prirodnim gasom. Moramo da osiguramo i uradimo sve što je u našoj moći da taj gasovod funkcioniše neometano, što i jeste slučaj, kao i da se to nastavi - rekla je.

Rekla je da je prošle godine značajno veći kapacitet bio u tranzitu kroz Srbiju, odnosno da je dolazio do potrošača u Mađarskoj. Bio je veći za nekih dve milijarde kubnih metara.

- Mađarska je poslednjih godina naš partner kada je pitanje skladištenje gasa. I ove zime povlačimo dodatne količine, posebno kada je potrošnja povećana. Trenutno imamo 49 miliona kubika gasa u mađarskoj. Razgovarali smo i o nastavku te saradnje i posle prvog aprila, i naše kompanije će svakako biti u komercijalnim razgovorima i pregovorima da dođu do najboljih mogućih uslova da se ta saradnja nastavi.  - navela je ministarka.

Ističe da smo svi svedoci da su cene gasa na maksimumu, ako se pogleda period u prethodnih 24 meseca. Cena gasa je prekoračila i 600 dolara za hiljadu kubnih metara.

- Mi se oslanjamo na veoma povoljne cene snabdevanja zahvaljujući Balkanskom i Turskom toku, i to je sve u korist naših građana i naše privrede - navela je Đedović Handanović.

Foto: TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ/ nr

Takođe je bilo reči zajedničkom novom projektu izgradnje naftovoda u Srbiji i u Mađarskoj da bi se povezali na naftovod "Družbu".

-To je projekat za koji smo se složili da je od strateškog interesa za naše dve zemlje, da poveća sigurnost snabdevanja, da, kada je Srbija u pitanju, dođemo i do alternativnih pravaca kada je snabdevanje nafte u pitanju, da imamo dva izvora, kao što je to trenutni slučaj sa gasom - kaže Đedović Handanović.ž

Navodi da, što je Srbije tiče, završena studija izvodljivosti, idejni projekat, idejno rešenje kao ida se nastavlja sa ostalom tehničkom dokumentacijom, da bi se došlo do uslova da naftovod može da krene sa izgradnjom.

- Ostaje važno pitanje kapaciteta naftovoda. I u tom smislu ćemo nastaviti konsultacije da bi došli do onih količina koje su minimalno neophodne da bi projekat bio uspešan  i svrsishodan- navodi.

Kaže da je sa ministrom Sijartom razgovarala i o najavljenim sankcijama Naftnoj industriji Srbije od strane američke administracije kao i odluka donetih za vreme administracije predsednika Bajdena.

- Hvala Mađarskoj na podršci, u smisliu da je podržala zahtev NIS-a kao i podršku koju je Srbija dala NIS-u, a to je da se daju dozvole da NIS može da nastavi svoje aktivnosti dok se traži održivo rešenje da se stvore uslovi da se sankcije skinu - istakla je ministarka.

Navela je da se nalazimo u nejednostavnoj situaciji te da se nastavlja dijalog sa američkom stranom.

- Čekamo odgovore sa njihove strane jer smo  poslali određene zahteve i verujem da se oni razmatraju u Stejt dipartmentu. Isto tako čekamo i da ruska strana napravi određene korake jer je njihova kompanija pred sankcijama - kaže Đedović Handanović.

Ističe da postoji izazov ukoliko bi sankcije nastupile sa snabdevanjem tržišta i sa dostupnošću neophodnih količina na tržištu.

- Danas je tu bio i direktor mađarskog MOL-a, kompanije koja je prisutna na srpskom tržištu. Izrazili su svoju spremnost da nam pomognu ukoliko dođe do neželjenog momenta stupanja sankcija, što nam je naravno cilj da izbegnemo. Oni su spremni da svoje kapacitete dupliraju i Mađarska se nudi da bude regionalni koordinator u tom smislu, i drugih zemalja u regionu, zajedno sa nama, da bi razgovarali sa drugim kompanijama iz drugih zemalja a sve u cilju da dođemo do dodatnih količina da bi se premostio jaz ukoliko bi sankcije prema NIS-u nastupile - rekal je Đedović Handanović.

- Imamo izazov sa finansijskim institucijama koje kreditiraju NIS. Izazov u vezi platnog prometa ukoliko bi sankcije nastupile, korišćenja kartica na benzijskim pumpama. To je sve nešto čega smo svesni, ćega je NIS, pre svega, svestan, u smislu i kredita koji imaju od finansijskih institucija - navodi Đedović Handanović.

Kaže da su banke tu veoma jasne u smislu ograničenja koja imaju kada kompanije sa kojima sarađuju imaju pretnju nastupanja sankcija.

- Mi smo uradili  ono što je do nas. Srbija nije ništa uradila da zasluži uvođenje ovih sankcija. Više puta smo čuli da one nisu usmerene protiv građana Srbije, i mi se nadamo da će to tako i biti - istakla je ministarka.

Navodi da se konsultacije nastavljaju ali da se ruske i američke pozicije i dalje značajno razlikuju kao i da su udaljene.

- Nadamo se da će razum preovladati i da ćemo izaći iz ove situacije, odnosno da ćemo dobiti dodatno vreme da bi se prevazišli ovi izazovi - kaže.

Dodaje da je na današnjem sastanku bilo govora i o energetskom sektoru, snabdevanju električnom energijom kao i dodatnim bilateralnim sporazumima koji se mogu u budućnosti potpisati, da bi se još više učvrstila saradnja i u sektoru obnovljivih izvora energije. Bilo je govora i o nuklernoj energiji, izgradnji PAKSH-a, o dodatnim skladištima energije koji planiraju da se izgrade u Srbiji.

- Jedan od projekata koji smo uspeli da zajedno ostvarimo je početak sa sradom prve regionalne berze električne energije sa sedištem u Budimpešti, gde su Srbija, Slovenija i Mađarska partneri - istakla je.

Kaže da će ovo dodatno učvrstiti dostupnost električne energije za ova tržišta, povoljnije cene kao i veću razmenu energije.

Ministar Sijarto je rekao da živimo u svetu gde su energetske česte te da se one često koriste za stvaranje političke histerije.

Istakao je da se naš region suočio sa problemom koji je postavila administracija bivšeg predsednika SAD Džozefa Bajdena, a sankcije na području energetike među kojima su i one najavljene NIS-u, okarakterisao kao rezultat "političke osvete" protiv centralnoevropskog regiona.

- To se odnosi i na rusko preduzeće koje je zaduženo za snabdevanje Srbije, odgovarajućim energentima. Radi se o NIS-u, jer ako se protiv NIS-a uvedu sancije, to u celom regionu može da dovede do problema sa snabdevanjem gorivom i do povećanja cene, jer ako ne možemo da računamo na rafineriju u Srbiji, onda zaista postoji opasnost da ljudi u centralnoj Evropi moraju da plate cenu osvete Bajdenove administracije -  rekao je.

On je dodao da se želi izbeći takva situacija i da, kako je naveo, srećom sada SAD imaju predsednika koji naš region ne posmatra kao neprijatelja, nego se prijateljski odnosi prema nama.

- Dogovorili smo se da ostvarimo blisku regionalnu saradnju, da u slučaju održavanja sankcija obezbedimo nesmetano snabdevanje gorivom u našoj regiji - istakao je Sijarto.

On je ocenio da nema energetske bezbednosti Srbije bez energetske bezbednosti Mađarske i naveo da je snabdevanje Mađarske prirodnim gasom skoro 100 odsto pokriveno preko Srbije.

- Prošle godine smo uspeli da postignemo rekord od 7,6 milijardi kubnih metara koliko je stiglo u Mađarsku preko Turskog toka. Srbija je ponovo dokazala da je jedna veoma dobra tranzitna zemlja, zemlja od poverenja po tom pitanju i na taj način je dopremanje gasa u Mađarsku obezbeđeno. To je velika stvar koju moram da naglasim jer, nažalost, nisu sve susedne zemlje spremne da nam izađu u susret po tom pitanju - rekao je Sijarto.

On je naveo da će uskoro početi realizacija nove energetske investicije, odnosno izgradnja novog naftovoda između Srbije i Mađarske, što će dopriniti energetskoj bezbednosti dve zemlje.

Prema njegovim rečima, već je završena studija izvodljivosti, a neophodno je uraditi 180 kilometara u Mađarskoj i 120 u Srbiji.

- Za realizaciju te investicije biće potrebno verovatno tri godine i naravno neophodno je da razmotrimo i sporazum koji će da obezbedi da se taj naftovod efikasno koristi. Tim naftovodom bi trebalo da obezbedimo pet miliona tona godišnje i da ih dovedemo do Srbije. Dogovorili smo se, takođe, da do 2028. udvostručimo razmenu električne energije između dve zemlje - rekao je Sijarto.

(Telegraf Biznis)