Svet se obrušio na Trampa nakon uvođenja carina: Evo kako su reagovali svetski lideri
Odluka predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa o uvođenju tarifa na uvoz iz brojnih zemalja izazvala je reakcije širom sveta.
Mnoge zemlje kritikovale su mere kao neopravdane i štetne, dok su neke pozvale na pregovore kako bi se izbegao trgovinski sukob.
Italijanska premijerka Đorđa Meloni kritikovala je odluku o uvođenju carina i ocenila da takav potez "ne ide u korist nijednoj strani".
Ona je istakla da će Italija da učini sve da postigne dogovor sa SAD i izbegne trgovinski rat, koji bi, kako je upozorila, "oslabio Zapad u korist drugih globalnih aktera".
Južna Koreja je ocenila situaciju kao "izuzetno ozbiljnu".
Vršilac dužnosti predsednika Han Duk So naložio je vladi da "uloži sve napore kako bi prevazišla trgovinsku krizu", dok se ministar trgovine te zemlje sprema za pregovore sa SAD.
Australija je izrazila nezadovoljstvo zbog 10 odsto tarifa na sve svoje izvozne proizvode.
Premijer te zemlje Entoni Albaneze rekao je da je ta odluka "neopravdana i nelogična" i ocenio da "to nije potez prijateljske zemlje".
Indija je pogođena carinom od 26 odsto što je manje od Kine i Vijetnama.
Američka administracija navela je da Indija nameće "izuzetno restriktivne" necarinske barijere.
Ipak, indijsko tržište ostalo je relativno stabilno, a farmaceutski sektor izuzet je iz carina.
Švajcarska je oštro kritikovala 31 odsto tarifu na njen izvoz u SAD.
Poslovna grupa "Economiesuisse" ocenila je mere kao "štetne i neopravdane" i podsetila da je Švajcarska početkom godine ukinula industrijske tarife.
Predsednica te zemlje Karin Keler-Suter najavila je procenu daljih koraka.
Španija je saopštila da će da preduzme mere za zaštitu domaće privrede i potrošača.
Ministar ekonomije Karlos Kuerpo nazvao je carine "nepravednim i neopravdanim" i dodao da EU želi pregovore, ali je spremna na odgovor ako do njega ne dođe.
Brazil je izrazio žaljenje zbog dodatnih tarifa do 10 odsto na sav izvoz u SAD i razmatra mere, uključujući žalbu Svetskoj trgovinskoj organizaciji.
Novi Zeland je poručio da će da traži objašnjenje od Vašingtona i da će da razgovara sa izvoznicima o mogućim posledicama.
Švedska, Irska, Italija i Kolumbija osudile su mere i pozvale na pregovore.
Južna Afrika, koja je pogođena tarifom od 30 odsto, saopštila je da nove mere potvrđuju potrebu za novim trgovinskim sporazumom sa SAD kako bi se obezbedila dugoročna stabilnost.
(Telegraf Biznis)