Bivši direktor Majkrosofta o Trampovim carinama: Ovakva PREDVIĐANJA još niko nije dao!
Bivši izvršni direktor kompanije Majkrosoft Stiv Balmer izjavio je u intervjuu za CNBC da će nove carine koje je predsednik Donald Tramp uveo na robu iz više od 100 zemalja imati posledice po potrošače – ali i po investitore.
Deonice Majkrosofta pale su skoro 6% tokom poslednja dva dana, dok je Nasdak (Nasdaq) završio najgoru nedelju u poslednjih pet godina.
„Kao deoničaru Majkrosofta, ovakve stvari nisu dobre“, rekao je Balmer u intervjuu sa Endruom Rosom Sorkinom, koji je bio deo proslave 50 godina postojanja Majkrosofta. „Ovo otvara prostor za ozbiljno, dugoročno igranje, ali svakako unosi nestabilnost.“
Balmer između Gejtsa i Nadelae
Balmer se tokom intervjua našao između Bila Gejtsa, osnivača Majkrosofta, i sadašnjeg izvršnog direktora Satje Nadelae.
„Na fakultetu sam učio taman dovoljno ekonomije da znam da carine donose turbulencije“, rekao je Balmer, koji je 2014. godine predao funkciju direktora Nadelai. Gejts ga je još 1980. ubedio da se pridruži tada mladoj kompaniji.
Gejts, Balmer i Nadela prisustvovali su svečanosti na kampusu Majkrosofta u Redmondu (Vašington), povodom jubileja od pola veka.
Pet meseci pada deonica, ali i svetla budućnost
Zbog carina i slabih kvartalnih projekcija objavljenih u januaru, deonice Majkrosofta su na putu da zabeleže pad peti mesec zaredom – što bi bio najduži negativni niz od 2009. godine. Ipak, kompanija ostaje lider na tržištu operativnih sistema i poslovnog softvera, dok je partnerstvo sa startapom OpenAI donelo pomake u oblasti klaud (cloud) računarstva.
„Smatram da su poremećaji veoma teški za ljude, i kada se donese odluka koja neminovno donosi poremećaje – to mora imati široku podršku. Ne može se predvideti kako će ko reagovati“, rekao je Balmer o carinama. „Građani zaista vole stabilnost. I nadam se da će ljudi – jer već osećaju posledice, ne samo tržišta – shvatiti da će ovo uticati i na njih direktno.“
(Telegraf Biznis)