Banka greškom uplatila 81 trilion dolara čoveku na račun: Saznalo se ko je krivac

Američki Citigroup je greškom uplatio 81 trilion dolara na račun jednog klijenta, piše Financial Times. Umesto toga, čovel je tražio da mu se prebaci svega 280 dolara.
Do greške u okviru bankarskog sistema došlo je u aprilu 2024. godine, ali se za nju saznalo tek skoro godinu dana kasnije. Kako navodi FT, ni zaposleni koji je obavio uplatu, ni drugi službenik koji je trebalo da proveri transakciju, nisu primetili problem. Sumnjivu uplatu otkrio je treći zaposleni, sat vremena nakon što je transakcija obrađena. Nekoliko sati kasnije, prenos je poništen.
Prema pisanju novinara, Citigroup je o incidentu obavestio Sistem federalnih rezervi i Kancelariju za nadzor valute. Novac, kako je naglašeno, nije napustio banku. Iz banke poručuju da je greška otkrivena zahvaljujući internim procedurama, uz napomenu da ne bi dozvolili da sredstva napuste sistem.
Incident, tvrde, nije imao posledice ni po banku ni po klijenta, i dodaju da "ova epizoda naglašava naše stalne napore da se udaljimo od ručnog unosa i automatizujemo kontrole. Citigroup nije objavio dodatne detalje o slučaju.
Zastareli sistem
Izvori FT tvrde da se greška dogodila zbog "problema sa unosom podataka i zastarelog sistema sa nezgodnim korisničkim interfejsom".
U martu je, navodno, sistem za praćenje potencijalnog kršenja sankcija blokirao četiri transakcije ukupne vrednosti 280 dolara, namenjene escrow računu klijenta u Brazilu. Iako su uplate bile brzo odobrene, zaglavile su se u bankarskom sistemu i nije bilo moguće obraditi ih automatski. Jedan zaposleni je potom dobio zadatak da ručno unese podatke o plaćanju putem rezervnog sistema koji se retko koristi.
Specifičnost tog sistema je što polje za unos iznosa inicijalno sadrži 15 nula. Zaposleni nije obrisao višak nula – što je rezultiralo pogrešnim unosom iznosa od 81 trilion dolara.
Financial Times navodi i da to nije prvi slučaj netačnih transakcija u ovoj banci. Prema internom izveštaju Citigroupa tokom 2024. godine zabeleženo je 10 incidenata pogrešnih uplata u ukupnom iznosu većem od milijardu dolara, koji su svi praćeni i zaustavljeni. Godinu dana ranije bilo ih je 13.
(Telegraf Biznis/Express24sata)