Struja više neće biti ista: Marković otkriva šta nas čeka u budućnosti
U zavisnosti od situacije na tržištu električne energije i od njegovog budućeg razvoja, moguće je da isplativiji koncept od kupaca-proizvođača budu aktivni kupci, rekao je Željko Marković iz Saveza energetičara.
On ističe da iako, kada je u pitanju privreda, na prvi pogled deluje da bi možda koncept kupca-proizvođača bio nešto povoljniji u odnosu na aktivnog kupca, to prvenstveno zavisi od cene po kojoj Elektroprivreda Srbije (EPS) otkupljuje proizvedenu energiju prilikom neto-obračuna.
- U svakom slučaju, mislim da neće biti velike razlike, tako da, imajući u vidu upravo veće mogućnosti za aktivnog kupca kao i da snaga nije ograničena, to će biti prevladavajući koncept u budućnosti - istakao je on za portal Energije Balkana.
Prema njegovim rečima, aktivni kupac je krajnji kupac (može biti i grupa krajnjih kupaca što zajednički deluju), koji koristi ili skladišti električnu energiju proizvedenu u okviru svojih objekata ili koji samostalno prodaje proizvedenu električnu energiju, a takođe može učestvovati u uslugama fleksibilnosti ili merama energetske efikasnosti.
Dodaje da je preduslov je da ove aktivnosti ne predstavljaju njegovu osnovnu komercijalnu ili profesionalnu delatnost.
- Aktivni kupac ima pravo da učestvuje na tržištu električne energije direktno ili putem agregiranja, prodaje sopstvenu proizvedenu električnu energiju uključujući i putem ugovora o otkupu električne energije, koristi sopstvenu proizvodnju isključivo za svoje potrebe i učestvuje u uslugama fleksibilnosti i šemama energetske efikasnosti - kaže Marković.
On ističe i da aktivni kupac može da poveri trećoj strani izgradnju, upravljanje i održavanje elektroenergetskih objekata, kao i upravljanje podacima, s tim da se treća strana ne može smatrati aktivnim kupcem.
Definicija aktivnog kupca u našem Zakonu o energetici je usklađena sa Direktivom Evropske unije (2019/944), koja uređuje unutrašnje tržište električne energije.
S druge strane, kupac-proizvođač je krajnji kupac koji je na unutrašnje instalacije priključio sopstveni objekat za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora energije, pri čemu se proizvedena električna energija koristi za snabdevanje sopstvene potrošnje, a višak proizvedene električne energije predaje u mrežu, navodi medij.
- Stoga vidimo da je koncept aktivnog kupca širi u odnosu na kupca-proizvođača, gde kupac-proizvođač ima samo mogućnost da plasira višak proizvedene energije kroz ugovor sa snabdevačem, kao neto-merenje kada su u pitanju domaćinstva, ili neto-obračunavanje, u slučaju pravnih lica - rekao je stručnjak.
Napomenuo je da je najvažnija razlika između ova dva koncepta to što EPS kao snabdevač preuzima balansnu odgovornost za kupce-proizvođače bez nadoknade kada su u pitanju domaćinstva, ili uz neku nadoknadu kada su u pitanju kupci-proizvođači koji imaju neto-obračunavanje, dok aktivni kupci moraju urediti svoju balansnu odgovornost.
Aktivni kupci mogu da prodaju višak energije i da na taj način utiču na konkurenciju i razvoj tržišta.
- Oni predstavljaju važan segment tržišta u EU, a sigurno će tako biti i kod nas, jer korist je višestruka, ali najvažnija je njihova uloga u razvoju novih kapaciteta iz obnovljivih izvora, a u budućnosti će sve više biti važan i njihov doprinos u pružanju usluga koje će omogućiti veću fleksibilnost sistema, kao i njihovo učešće u programima energetske efikasnosti - navodi Marković.
Stručnjak navodi da, pored već navedenih koristi koje ostvaruju za sebe, oni doprinose smanjenju emisija i zaštiti životne sredine, pomažu stabilnost tržišta i cena električne energije time što razvijaju lokalnu ekonomiju i smanjuju zavisnost od uvoza električne energije, i povećavaju stabilnost sistema budući da decentralizuju proizvodnju električne energije, pa je sistem manje ranjiv na ispade velikih generatorskih jedinica.
(Telegraf.rs/Tanjug)