Gejts otkrio zašto želi da donira svoje bogatstvo, pa Masku i Trampu poručio: Zbog vaših odluka deca će umreti
Bil Gejts izražava duboku zabrinutost zbog sve većeg povlačenja Sjedinjenih Američkih Država i evropskih zemalja iz oblasti međunarodne pomoći i humanitarnog finansiranja, upozoravajući da bi ovakvi rezovi mogli da dovedu do poražavajućih posledica za globalno zdravlje.
Prema podacima UNICEF-a, u 2023. godini pre petog rođendana umrlo je 4,8 miliona dece širom sveta. Gejts smatra da bi, ukoliko se smanjenje pomoći ne zaustavi, ovaj broj mogao da poraste i do 6 miliona godišnje. Umesto napretka i smanjenja smrtnosti, svet bi mogao da se suoči s nazadovanjem.
- Trebalo bi da smanjimo broj umrle dece sa 5 na 4 miliona u narednih pet godina, ali uz trenutne budžetske rezove, trend bi mogao da se okrene u suprotnom pravcu - poručuje Gejts.
U intervjuu za Fortune, osvrnuo se i na poteze Ilona Maska, koji je, kako kaže, iz neinformisanosti podržao smanjenje sredstava namenjenih razvojnim programima. Gejts je podsetio i na to da je s bivšim predsednikom Donaldom Trampom razgovarao o važnosti pomoći u borbi protiv HIV-a i dečje paralize, ali da su pojedini programi ipak kasnije ukinuti. On se nada da će uspeti da utiče na Trampa ili Kongres kako bi se deo sredstava vratio.
Trampova administracija je odmah po početku drugog mandata donela odluku o povlačenju iz Svetske zdravstvene organizacije, a najavljeno je i drastično smanjenje budžeta Ministarstva zdravlja i ukidanje Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Zvaničnici najavljuju da će ubuduće podržavati samo one projekte koji su "direktno u interesu SAD".
Gejts ističe da njegova fondacija, iako značajna, ne može da nadomesti gubitke nastale povlačenjem američke vlade. Samo u 2024. godini, federalna pomoć za inostranstvo iznosila je 72 milijarde dolara, dok Fondacija Gejts ulaže četiri puta manje u globalno zdravlje.
- Novac koji ulažemo mora da ide tamo gde može spasiti najviše života. Biću dosledan u toj borbi - kaže on, posebno hvaleći inicijative iz ere Džordža Buša, poput programa borbe protiv AIDS-a.
Gejts, koji ove godine puni 70, kaže da ulazi u završnu fazu svog profesionalnog angažmana. Planira da u naredne dve decenije gotovo u potpunosti pokloni lično bogatstvo – ukupno 200 milijardi dolara – kako bi pomogao unapređenje života širom sveta. Veruje da će ta sredstva spasiti desetine miliona ljudi. U razgovoru za CBS Mornings, naglasio je:
- Ovo je poslednje poglavlje mog rada. Moj zadatak je da se novac koji imam uloži mudro.
Na pitanje da li mu je teško da se odrekne tolikog bogatstva, Gejts je sa osmehom odgovorio:
- Ne, nije. Biće mi dovoljno da kupim hamburger kad ogladnim. Odluku o doniranju inspirisao je čuveni citat iz eseja Endrjua Karnegija:
- Čovek koji umre bogat, umire osramoćen.
(Telegraf Biznis)