Ovo je bio Hose Muhika: Predsedničku platu delio siromašnima, živeo na farmi a zemlju ekonomski oporavio

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Tanjug/AP

Hose "Pepe" Muhika, predsednik Urugvaja u periodu od 2010. do 2015. godine, preminuo je juče. U svetu je postao poznat ne po svojoj moći, već po skromnosti, iskrenosti i doslednosti ličnim uverenjima.

Za razliku od mnogih državnika, Muhika nije živeo u predsedničkoj palati niti koristio skupoceni protokol. Umesto toga, tokom mandata nastavio je da živi na svojoj maloj farmi na periferiji Montevidea, gde je obrađivao zemlju zajedno sa suprugom Luciom Topolanski, senatorkom i bivšom gerilkom.

Ideali gerilca

Njegova filozofija jednostavnosti proistekla je iz turbulentne prošlosti. Tokom 1960-ih i 1970-ih, Muhika je bio pripadnik gerilskog pokreta Tupamaros, koji se borio protiv autoritarnog režima u Urugvaju.

Foto: Shutterstock

Zbog toga je više od 13 godina proveo u zatvoru, često u teškim uslovima, uključujući dugotrajnu izolaciju. Kasnije je govorio da ga je upravo to iskustvo naučilo skromnosti, istrajnosti i potrebi za pomirenjem, a ne osvetom.

Skromni predsednik

Muhika je zvanično stupio na dužnost predsednika Urugvaja 1. marta 2010. godine. Njegova mesečna predsednička plata iznosila je oko 12.000 dolara od čega je  zadržavao samo oko 10 odsto za lične potrebe.

Ostatak novca je redovno donirao dobrotvornim organizacijama, naročito onima koje su se bavile izgradnjom domova za siromašne.

- Nisam siromašan. Siromašni su oni kojima treba mnogo da bi živeli - rekao je Muhika kada su ga pitali zašto tako skromno živi.

Njegov automobil, stari "folksvagen buba" iz 1987. godine, koji je sam vozio, postao je simbol njegove filozofije - čovek nije ono što poseduje, već ono što daje drugima.

U javnosti je često nosio istrošene jakne i govorio jednostavno, jasno i bez političkog jezika.

Ekonomski rast

Urugvaj je tokom njegove vladavine doživeo ekonomski rast i političku stabilnost. Zemlja je beležila snažan pad siromaštva i nezaposlenosti, dok su javne politike bile usmerene na socijalnu pravdu, obrazovanje i zdravstvenu zaštitu.

Mujica je predvodio liberalne reforme, uključujući legalizaciju marihuane, istopolnih brakova i pravo na abortus, uz istovremenu borbu protiv korupcije i jačanje demokratskih institucija.

Foto: Shutterstock

Tokom njegovog mandata, urugvajska ekonomija je rasla u proseku oko 5 odsto godišnje, a zemlja je doživela pad stope siromaštva sa 20 odsto na oko 11 odsto, dok je ekstremno siromaštvo gotovo prepolovljeno, dok je nezaposlenost pala ispod 7 odsto.

Sve je to radio bez populizma, retko se pojavljujući u medijima i bez luksuza koji se obično vezuje za predsedničku funkciju.

Njegov primer izazvao je divljenje širom sveta, jer je pokazao da vlast ne mora da podrazumeva privilegije, već može i treba biti alat za služenje drugima. U vremenu kada se mnogi političari mere po bogatstvu i uticaju, Hose Muhika ostaje retka i autentična pojava - predsednik koji je odbio luksuz da bi ostao veran ličnim uverenjima.

(Telegraf Biznis)