Ovaj dodatni posao je "fabrika keša" u Srbiji: "Možete zaraditi 120 evra dnevno, ali izbegavajte ove TIPOVE"

D. K.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Shutterstock

Mnogi studenti, profesori i stručnjaci u Srbiji često koriste svoje znanje kako bi dopunili kućni budžet. Privatni časovi su i dalje jedan od najpopularnijih načina da se zaradi dodatno, ali i da se pomogne učenicima koji ne uspevaju da isprate gradivo u školi.

Međutim, potrebno je biti oprezan, posebno ako instrukcije držite kod nekoga kući.

Dajem instrukcije iz STEM predmeta, imam dve poznanice kod kojih idem kući i radim sa njihovom decom. Volela bih da malo više zarađujem i da objavim oglas, ali me uvek pomalo strah – šta ako mi se javi neko i pretvara se da mu detetu trebaju instrukcije, a zapravo ima neke sasvim druge namere? Da li ste imali neka loša iskustva? Ili vam sve ide najnormalnije? – napisala je jedna korisnica na srpskom Redditu.

"Fabrika keša" u dnevnoj sobi

Možda nije bilo neugodno iskustvo, ali jeste bila odlična zarada. U mom gradu jedna nezaposlena profesorka matematike iz Bosne je držala i po deset časova dnevno. Kod nje su u dnevnoj sobi praktično bile mini učionice. Objašnjavala je odlično matematiku i fiziku, čak i neke fakultetske predmete. Čas od 90 minuta je tada koštao oko 1.200 dinara. Bila je prebukirana šest dana nedeljno. Ljudi su je stalno zvali jer su đaci kod nje stvarno napredovali.

Zarađivala je i po 10.000 dinara dnevno – sve naravno na crno. Radila je iz jedne stare kuće koju je iznajmila. Uložila je u sto, tablu, čak je i klime postavila. Bukvalno fabrika para. Ne znam da li još uvek radi, ali sigurno je napravila ozbiljan keš. I što je najvažnije – stvarno je pomogla mnogim ljudima i deci, podelio je jedan komentator.

Foto: Shutterstock

"Pazi gde postavljaš oglas – Državni inspektorat nije naivan"

Dugo sam držala časove i nikada nisam imala loša iskustva, ali savetujem da paziš gde postavljaš oglase, naročito ako radiš na crno. Državni inspektorat zna da se pojavi. Npr. na KupujemProdajem i sličnim sajtovima često traže JMBG ili podatke, pa si odmah identifikovana. Na Fejsbuk grupama to ide lakše jer možeš da budeš anonimnija.

Bezbednost na prvom mestu

Kad se dogovaraš sa ljudima uživo, uvek prvo obavi telefonski razgovor: Kako se dete zove? Koji je razred? Šta mu ne ide? Ako ti nešto deluje čudno, ljubazno odbiješ. Uvek nekome javi gde ideš i pošalji tačnu lokaciju. Ja sam u torbi nosila i biber sprej – za svaki slučaj, napisala je jedna korisnica.

Čudni roditelji i neprijatne situacije

Radila sam dugo privatne časove, sada samo preko preporuke. Najčudnije je bilo kad me jedan razvedeni tata pitao da mu pošaljem CV jer ima "više kandidata" za instrukcije. Odmah sam ga otpisala. Jednom me roditelji nisu upozorili da dete ima disleksiju, što je bilo vrlo nefer, jer sam se drugačije mogla pripremiti.

Jedna majka me ostavila samu sa devetogodišnjom ćerkom, a nikad me nije ni upoznala. Mogla sam biti ko zna ko. Kad sam zbog bolesti otkazala čas, napala me je jer, kako je rekla – "ko će sad da joj čuva dete?" To su, naravno, izuzeci. Uglavnom su iskustva bila dobra, navodi jedna instruktorka.

Foto: Shutterstock

Raditi sa decom je divno – ali oprez nikad nije na odmet

Ako već držiš instrukcije deci, dogovaraj se s majkama, ne s očevima – nažalost. Nikada nisam imala neprijatnosti, ali izbegavala sam situacije gde bih ostala sama s nepoznatim muškarcem. Od kada sam prešla na online časove, takvi problemi su potpuno nestali, zaključuje još jedna korisnica Reddita.

(Telegraf Biznis)