Osnivači čuvenog modnog brenda mahnito kupuju akcije svoje kompanije: Analitičarima je jasno šta to znači

B. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Pixabay/OrnaW

Bogata porodica Person, koja stoji iza osnivanja modnog carstva H&M, značajno je pojačala tempo kupovine akcija sopstvene kompanije, što je podstaklo spekulacije o mogućem potpunom preuzimanju i povlačenju sa berze. Prema izveštajima agencije Rojters, ovi potezi ukazuju na moguću promenu strategije jednog od najvećih svetskih modnih giganata.

Holding kompanija porodice, Ramsbury Invest, čiji je glavni vlasnik najbogatiji Šveđanin Stefan Person, kupila je čak 42,75 miliona akcija H&M-a samo u prvoj polovini ove godine. Podaci švedskog finansijskog regulatora pokazuju da je poslednja transakcija izvršena u ponedeljak. Ovaj tempo predstavlja značajno ubrzanje u poređenju s prethodnim godinama. Tokom cele 2024. godine, Ramsbury Invest je kupio 56,85 miliona akcija, dok je 2023. godine ta brojka iznosila 55,65 miliona. Jasno je da porodica ubrzano povećava svoj udeo kao nikada do sada.

Finansijski stručnjaci ovaj trend vide kao jasan pokazatelj dugoročnih namera porodice.

"Kako porodica poseduje sve više akcija, imaju i veće dividende za reinvestiranje, što prirodno podržava dalju kupovinu", izjavio je Adam Kočrejn, analitičar Dojče banke, koji predviđa da bi porodica mogla povući H&M sa berze do 2030. godine.

Slično misli i Piter Magnuson, portfelj menadžer u firmi Cicero Fonder iz Stokholma.

"Verujem da će ga s vremenom povući sa berze – jedino je pitanje da li će to biti sada, za deset ili dvadeset godina", rekao je Magnuson, dodajući da bi porodica verovatno morala da pronađe spoljne izvore finansiranja ili partnere za otkup cele kompanije.

Krajem maja, porodica Person i povezane firme već su posedovale više od 64% akcija H&M-a. Iz H&M-a su odbili da komentarišu kupovinu akcija i uputili novinare na portparola Ramsbury Investa, koji takođe nije želeo da komentariše ni povećanje udela ni mogućnost povlačenja kompanije sa berze.

Tržišna vrednost H&M-a trenutno se procenjuje na oko 187 milijardi švedskih kruna (približno 19,7 milijardi dolara ili 16,7 milijardi evra). Uprkos snazi brenda, cena akcije pala je za 9% od početka ove godine, što odražava širu tržišnu nestabilnost i izazove u sektoru maloprodaje. Investicioni bankari očekuju da će sve više maloprodajnih lanaca koji su javno izlistani razmotriti povlačenje sa berze, delom zbog pritisaka kao što su carine i opšta tržišna nestabilnost.

H&M je 1947. godine osnovao Erling Person. Njegov sin Stefan preuzeo je funkciju izvršnog direktora 1982. i na njoj ostao 27 godina, pre nego što je vođenje prepustio svom sinu Karl-Johanu Personu 2009. godine. Značajna promena dogodila se 2020. godine, kada je na čelo kompanije po prvi put došla osoba van porodice, dok je Karl-Johan preuzeo funkciju predsednika upravnog odbora. Iako iz porodice Person nema zvaničnih potvrda, njihovi potezi na tržištu pomno se prate. Pitanje da li će H&M ostati javna kompanija ili će se vratiti u potpuno privatno vlasništvo porodice koja ju je osnovala, ostaje jedna od glavnih tema u svetu mode i finansija.

(Telegraf Biznis)