ANALIZA: Šta Trampu donosi "igra carinama" - svet gubi strpljenje, tržišta bez potrebe upadaju u HAOS

D. K.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto:Telegraf.rs/AI ilustracija/Grok

Kao da svet već nema dovoljno problema, Donald Tramp ponovo vuče opasne ekonomske poteze, a na udaru su sada - carine. Njegove najave o novim trgovinskim barijerama prema Evropi, Kini i drugim partnerima uzbunile su međunarodne finansijske institucije, poslovnu zajednicu i ugledne ekonomiste.

Šta zapravo Tramp radi - i zašto?

Trampova logika je jednostavna, ali opasna: povećanje carina na strane proizvode trebalo bi, navodno, da zaštiti američke radnike i privredu. Međutim, stručnjaci širom sveta upozoravaju da ovakva politika više liči na političku igru nego na promišljen ekonomski potez.

Foto: Martyn Wheatley / Zuma Press / Profimedia

Nobelovac Pol Krugman naziva Trampovu strategiju "malignom glupošću" i upozorava da se ne radi o ekonomiji, već o "pokazivanju sile". Džozef Stiglic tvrdi da zatvaranje tržišta neće pomoći radničkoj klasi, dok Toma Piketija brine rast nejednakosti i inflacije.

Ima li uopšte koristi od carina?

Kratkoročno, možda. Dugoročno, gotovo sigurno – ne. Carine mogu na kratak rok delovati kao pregovarački pritisak ili kao predizborni trik. Ali troškovi padaju na američke potrošače, firme i ceo lanac snabdevanja. OECD i MMF već su snizili prognoze rasta za SAD i globalnu ekonomiju, upozoravajući na rastuću inflaciju i usporenje privredne aktivnosti.

Foto: Tanjug/AP

Svet gubi poverenje - i strpljenje

Evropska unija, Kina i druge sile već pripremaju kontramere i zbijaju redove. CEO velikih korporacija upozoravaju na haos koji ovakve politike prave: skuplja roba, nesigurne investicije, blokirani lanci snabdevanja.

Trgovinski ratovi nemaju pobednike - imaju samo gubitnike.

Može li ga neko zaustaviti?

Postoje mehanizmi:

- Kongres SAD može osporiti unilateralne odluke ako proceni da štete nacionalnim interesima.

- Svetska trgovinska organizacija (WTO) ima pravne instrumente za zaštitu međunarodnih ugovora.

- Federalne rezerve mogu amortizovati posledice putem monetarne politike, ali njihova moć je ograničena.

- Globalna trgovinska zajednica već reaguje – preraspodelom proizvodnje, izmeštanjem lanaca i zajedničkim pritiskom.

Foto: Tanjug/AP

Igra vatrom

Donald Tramp ne poigrava se samo carinama – on se poigrava stabilnošću celog sveta. Njegovi ekonomski eksperimenti mogu imati posledice koje će se osećati godinama. Iako se iza svega možda krije predizborna taktika, svet ne može i ne želi da bude taoc američkog populizma.

Ekonomija ne trpi haos. A haos je upravo ono što Tramp u ovom trenutku donosi.

(Telegraf Biznis)