Nezaposleni muškarac odlučio da prevari nemački poreski sistem i ode na Majorku zauvek: Evo kako se ZAVRŠILO!
Štefan, 53-godišnji nezaposleni muškarac iz Nemačke, postao je tema rasprave nakon što je u dokumentarnom serijalu RTL-a „Siromašna Nemačka“ otvoreno izjavio da planira da napusti zemlju i nastavi da prima socijalnu pomoć, iako će živeti i raditi u inostranstvu.
Problemi sa socijalnim sistemom
Kako prenose nemački mediji, Štefan je nedeljama bio bez ikakvih primanja jer Zavod za zapošljavanje nije obradio njegovu dokumentaciju, što je onemogućilo isplatu nadoknade. Za to vreme, preživljavao je uz pomoć komšija i živeo u lovačkoj kolibi bez tekuće vode i struje.
Ogorčen i razočaran u sistem, Štefan je odlučio da ode u inostranstvo, tačnije na špansko ostrvo Majorku, gde planira da se zaposli kao obrtnik.
Namera da zadrži pomoć i iz inostranstva
Ono što izaziva kontroverzu jeste njegova otvorena izjava da ne planira da obavesti nemačke vlasti o svom odlasku, iako je svestan da bi time počinio prevaru.
„Dovoljno su me nervirali. Sad ću ja njih. Samo ću da uzmem novac, pa neka oni vide šta će“, izjavio je u emisiji.
Štefan je svestan da ovakvo ponašanje nije u skladu sa zakonom, ali, kako navodi, nema grižu savesti, jer smatra da je sam bio žrtva birokratske nepravde.
Putovanje sa psom i bez jasnog plana
Plan mu je da automobilom, zajedno sa svojim psom, otputuje na Majorku. Tamo bi radio, a istovremeno bi i dalje primao socijalnu pomoć iz Nemačke. Nije poznato koliko dugo planira da sakriva svoj odlazak od Zavoda za zapošljavanje – tvrdi da će to zavisiti od situacije.
„Pustite me da se malo igram s njima“, dodaje kroz osmeh.
Pravne posledice
Ukoliko vlasti saznaju za njegov odlazak i rad u inostranstvu, Štefan bi mogao da se suoči sa ozbiljnim posledicama, uključujući povraćaj nezakonito primljene pomoći, novčanu kaznu, pa čak i zatvorsku kaznu, u zavisnosti od iznosa i dužine prevare.
Štefanova priča izazvala je reakcije u nemačkoj javnosti jer ukazuje na probleme unutar socijalnog sistema, kao i na rast nepoverenja među građanima prema institucijama. Slučaj takođe otvara pitanje kontrole i transparentnosti u isplati pomoći, ali i o ljudima koji, zbog sistemskih propusta, odlučuju da stvari uzmu u svoje ruke – legalno ili ne.
(Telegraf Biznis)